راهنمای جامع سئو تکنیکال برای موبایل – تکنیک های سئو موبایل

گوشی های هوشمند سال به سال مخاطب بیشتری پیدا می کنند. این امر باعث شده است که گوگل هسته اصلی الگوریتم خود را بر پایه نحوه تعامل سایت ها با موبایل تنظیم کند. طراحی سایت به صورت بهینه شده برای مبایل نه تنها بر رتبه گیری سایت در موبایل موثر است. بلکه بر نحوه رتبه گیری سایت در جستجو با PC هم تاثیر می گذارد.

راهنمای جامع سئو تکنیکال برای موبایل – تکنیک های سئو موبایل

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال اطلاعات مورد درخواست برای گوگل و سایر موتورهای جستجو را فراهم می کند تا این موتورهای جستجو بتوانند موضوع محتوای صفحات شما را درک کنند.

سئو تکنیکال به کدینگ و مشکلات تکنیکی با توجه به تاثیر آنها بر موتورهای جستجو تمرکز دارد.

کدام تنظیمات را برای سایت های موبایلی باید انتخاب کرد؟

سه نوع تنظیمات است که گوگل برای سایت های موبایلی قادر است تشخیص دهد: طراحی سایت ریسپانسیو، سرویس های داینامیک و URL های جداگانه برای نسخه موبایلی  سایت، گوگل برای سئو کردن سایت نسخه ریسپانسیو را پیشنهاد میدهد.

1.      طراحی ریسپانسیو

یک وبسایت ریسپانسیو از CSS media query برای نمایش صفحات وب در اندازه های متفاوت برای دستگاه های مختلف بهره میبرد. در این روش چیدمان محتوا با توجه به دستگاه مخاطب تغییر می کند.

مزایای استفاده از طراحی ریسپانسیو:

 • یکی بودن آدرس URL کمک می کند که کاربران راحتتر بتوانند آدرسی که می خواهند در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند را یافته و روی آن کلیک کنند.
 • ربات های گوگل و سایر موتورهای جستجو تنها لازم است یک بار سایت را پردازش کنند. که بر روی ایندکس شدن سایتها تاثیر مثبتی می گذارد.
 • نیازی به ریدایرکت کردن آدرس سایت برای نمایش سایت درست نیست. هنگام ریدایرکت کردن آدرس ممکن است که سایت با خطاهای متعددی روبرو شود و در این روش از بروز این خطاها اجتناب شده است.

نقاط ضعف طراحی ریسپانسیو:

 •  اگر نسخه دسکتاپ سایت از کار بی افتد نسخه موبایلی سایت هم از کار افتاده است.
 • امکان استفاده از قابلیت های موبایل های هوشمند و تبلت ها وجود ندارد.

2.     سرویس های داینامیک

با توجه به دستگاه مخاطب از کدهای HTML و CSS متناسب با آن دستگاه استفاده می کنند.

مزایای سرویس داینامیک:

 • تجربه کاربری منحصر به فرد در هر دستگاه
 • بدون نیاز به ریدایرکت کردن آدرس سایت

نقاط ضعف طراحی داینامیک:

 • گوشی های موبایل ممکن است اطلاعات غلطی به سایت بدهند و سایت به درستی به نمایش در نیاید
 • ربات های جستجو باید تمام حالات مختلف برای دستگاه های مختلف را پردازش کنند و این موضوع ممکن است تاثیرات منفی بر ایندکس شدن سایت بگذارد.

3.   آدرس های مجزا

تولید دو آدرس مجزا برای دسکتاپ و موبایل که نسخه موبایل تنظیمات ویژه موبایل را در خود دارد و امکان استفاده از سرویس های موبایل را به گوشی همراه می دهد.

دستگاه کاربران برای تشخیص انتقال بین نسخه دسکتاپ و نسخه موبایلی به کار خواهد رفت.

مزایای آدرس های جداگانه:

 • موبایل میتواند محتوا را تشخیص دهد
 • به کارگیری آسان

نقاط ضعف آدرس های جداگانه:

 • دستگاه مخاطبان ممکن است در آدرس دهی به سایت مشکل ایجاد کند.
 • منابع پردازش سایت بیش از حد استفاده خواهند شد.

سئو تکنیکال برای موبایل و موارد ضروری آن

موارد ضروری برای تمرکز در سئو تکنیکال برای موبایل عبارتند از

1-  سرعت سایت

تاثیر سرعت بارگذاری صفحات سایت در موبایل بر سئو سایت بسیار بالا است. یکی از دلایل این تاثیر بالا تاثیر مثبت سرعت سایت بر روی تجربه کاربری است. برای بهبود سرعت بارگذاری صفحات از راهکارهای زیر میتوان بهره برد:

طراحی سایت به روش Amp

سایت های Accelerated Mobile Pages -AMP

طراحی سایت به صورت AMP به بهبود تجربه کاربری کمک کرده و همانطور که میدانید گوگل از سال 2017 از mobile-first indexing پشتیبانی می کند که در اثر آن اولیت ایندکس شدن با صفحاتی است که برای موبایل بهینه سازی شده باشد.

صفحات AMP از زبان AMP HTML استفاده می کنند که برای افزایش سرعت بارگذاری صفحات تولید شده است. این تکنولوژی به شما کمک می کند که صفحات سایت را طوری طراحی کنید که در کمتر از 3 ثانیه بارگذاری شوند.

کاهش حجم تصاویر

به کارگیری تکنیک ها کاهش حجم عکس و کمک گرفتن از ابزار GZIP برای فشرده سازی تصاویر بهینه سازی تصاویر برای سایت به ویژه اگر سایز تصاویر بسیار بزرگ باشد حائز اهمیت است. یک تصویر بزرگ به تنهایی باعث کند شدن زمان بارگذاری یک صفحه خواهد شد.

عدم استفاده از زنجیره ای از ریدایرکت ها

زنجیره ریدایرکت به معنی آن است که کاربر برای رسیدن به صفحه E مسیر A-B-C-D-E را به صورت ریدایرکت شدن این صفحات به یکدیگر طی کند. اگر قرار است کاربری از صفحه A به صفحه E برود این انتقال باید مستقیم انجام شود. تعدد زنجیره های ریدایرکت در سایت موجب کند شدن زمان بارگذاری صفحات، رتبه گیری ضعیف تر در گوگل، تجربه کاربری منفی خواهد شد.

اگر برای صفحاتی که با خطای 404 مواجه می شوند از ریدایرکت 301 استفاده می کنید بهتر است که بجای آن یک صفحه 404 کاربر پسند برای سایت طراحی کنید. تا کاربران به تعامل خود با سایت ادامه دهند.

استفاده از کش مرورگر

سایت هنگام بارگذاری کلیه فایل های خود شامل عکس، کد HTML، فایل JS، فایل عکس را بر روی کامپیوتر مخاطب بارگذاری می کند. در صورت کش کردن اطلاعات سایت بر روی مرورگر اگر کاربر سایت، برای بار دوم به سایت مراجعه کند سرعت بارگذاری صفحات برای او بیشتر خواهد شد.

2-  ساختار سایت

ساختار سایت در طراحی سایت برای موبایل اهمیت زیادی دارد. در سئو تکنیکال سعی می شود که کاربران با سه کلیک به صفحه دلخواه خود برسند. برای رسیدن به این منظور تاکتیک های ساده و درعین حال کارآمدی وجود دارد.

استفاده از breadcrumbs

Breadcrumbs لینک هایی است که در بالای صفحات سایت میگذارند تا کاربر بتواند مسیر خود در سایت را راحتتر ردگیری کند. همانطور که میدانید breadcrumbs از داستان هانسل و گرتل و قرار دادن خرده نان برای یافتن مسیر خانه الهام گرفته شده است. این روش به مخاطب کمک می کند که ساده تر به خواسته خود در سایت برسد.

استفاده از breadcrumbs باعث میشود که نقل مکان کاربر در بین صفحات سایت های پیچیده، ساده تر شود. مثالاً کاربری که در صفحه خرید آبمیوه گیری پارس خزر است براحتی با یک کلیک میتواند به صفحه محصولات پارس خزر و یا به صفحه آبمیوه گیری ها مراجعه کند.

استفاده از لینک های داخلی

ارتباط صفحات به یکدیگر به موتورهای جستجو برای یافتن محتوای مد نظر کمک خواهد کرد. رتبه صفحات برای کلمات کلیدی مد نظر در اثر به کارگیری لینک های داخلی بهتر خواهد شد. شما میتوانید لینک های داخلی را به مقالات قدیمی نیز بدهید. و یا برای رتبه گیری مقالات جدید از مقالات قدیمی به آنها لینک ایجاد کنید.

3-  Structured data mark-up

Structured data روشی برای نمایش جزئیات بیشتر در صفحه نمایش گوگل است. با این روش می توان جذابیت لینک سایت را افزایش داده و نرخ کلیک بالاتری دریافت کرد.

Structured data علاوه بر افزایش جذابیت بصری و جذب مخاطب گوگل و ترغیب او به کلیک با ارائه محتوای بیشتر در باره کالا و خدمات ارائه شده در صفحه مد نظر میتوانند به کاربران به گویند که صفحه مد نظر دقیقاً حاوی اطلاعات مد نظر آنها است.  از عناصر گرافیکی Structured data میتوان به عکس ها و ستاره ها اشاره کرد.

خلاصه

سئو تکنیکال به موارد فنی سئو که در ارتباط با کد نویسی HTML یا CSS و یا افزودن Structured data و... می پردازد. سئو تکنیکال برای موبایل شامل کلیه موارد کد نویسی در ساختار amp کلیه موارد کد نویسی در طراحی ریسپانسیو و نحوه کد نویسی در طراحی داینامیک میگردد. تسلط کامل به نحوه انجام پروژه طراحی سایت به شما کمک می کند که سایت خود را برای گوشی های همراه بهینه سازی کنید.

همچنین بخوانید
سئو تکنیکال، تمام جنبه های فنی موثر بر سئو وب سایت: میزبانی و سرعت سایت، نقشه سایت و تگ های متا. در این مطلب از سئو24 چک لیست کامل سئو فنی را بخوانید.
افزایش سرعت سایت در هر نوع سایت متفاوت است. روش های کاربردی و عملی بالا بردن سرعت لود سایت را در این مقاله از seo24 می خوانید
بهترین جایگزین برای الکسا، موضوعی است که اخیرا افراد زیادی به دنبال آن هستند. در این مقاله از seo24 به معرفی بهترین جایگزین سایت الکسا و قابلیت‌های آن پرداخته‌ایم.
برای اینکه بتوانیم آنالیز دقیقی از لینکهای تبلیغاتی در ایمیل و بنر داشته باشیم از کدها و پارامترهای utm استفاده میکنیم و با کمک آن به داده های آماری میرسیم.این کدها باید بصورت دستی و طبق قواعد خاصی ساخته شوند تا در نهایت شخصی که کمپین ها را مدیریت میکند بتواند تشخیص دهد که چه میزان ورودی برای هر یو تی ام ارسال شده است.
captcha


امتیاز:

برای سفارش سئو سایت خود، همین الان کلیک کنید.