(SEO) سئو چیست؟ آشنایی با اصول سئو

اصول سئو چیست و به چه کار می آید؟

شاید این اولین سوال در ذهنی کسی که تا به حال با سئو آشنایی نداشته باشد بوجود بیاید که اصول سئو چیست؟ مهم‌تر از پاسخ به این سوال بهتر است به این نکته اشاره کنیم که نباید SEO را «سئو» تلفظ کنیم زیرا SEO گرفته شده از کلمات Search Engine Optimization است و در زبان انگلیسی کلماتی که اختصار می‌شوند باید به صورت جدا جدا تلفظ شوند و تلفظ صحیح آن «اس . ای . او» است و فقط جهت آسانی در کار «سئو» تلفظ می‌شود. حال بهتر است به جواب سوال «اصول سئو چیست؟» بپردازیم.

یکی از نکاتی که همواره مطرح می‌شود این است که دیدگاه درستی در جامعه نسبت به سئو وجود ندارد و مالکان سایت‌های اینترنتی و وبمسترها به درستی با اصول سئو آشنا نیستند و به همین دلیل دیدگاه درستی نسبت به بهینه سازی سایت ندارند و به همین دلیل توقعات نادرستی از سئو خواهند داشت. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نکات مختلف سئو آشنا کنیم و روش‌های مختلف آن را توضیح دهیم تا نهایت پاسخ سوال سئو چیست را بدانیم.

سئو چیست

سئو چیست؟

تعریف سئو : سئو یک فرآیند تقریبا وقت گیر و یک علم وسیع است که دائم جزئیات آن در حال تغییرند، سئو سایت شما را با موتورهای جستجو دوست می‌کند تا آن‌ها سایتتان را در صفحات اول برای کاربران جستجوگر خود نمایش دهد که در نتیجه شما بازدیدهای کاملا رایگان، اصلی و طبیعی دریافت کنید.

تاریخچه سئو : همان طور که سئو برپایه موتورهای جستجو استوار است پس تاریخچه آن برمی‌گردد به زمانی که موتورهای جستجو روی کار آمده بودند؛ سئو تقریبا در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی توسط مدیران سایتها بوجود آمد.

سئو چه سودهای می‌تواند داشته باشد؟


از آنجایی که موتورهای جستجو ۸۵% (و در بعضی از سایتها بیشتر) از بازدید واقعی و طبیعی سایت شما را تشکیل می‌دهد بهینه سازی یا سئو سایت می‌تواند سودهای ذیل را به شما و سایت شما برساند:

سئو به شما کمک می‌کند که بازدید کننده بیشتری برای سایت خود جذب کنید.
سئو به شما کمک می‌کند که با آمار و بازدید بالا توسط تبلیغ پول زیادی بدست بیاورید.
سئو به شما کمک می‌کند که شهرت و اعتبار را برای خود و سایت خود کسب کنید.
سئو به شما کمک می‌کند که سایتتان را با موتورهای جستجو دگرگون کنید.
سئو به شما کمک می‌کند که تجارت الکترونیکی (اینترنتی) خود را رونق بخشید.
برای روشن شدن قضیه به مثال زیر دقت کنید:
فرض کنید شما سایتی دارید که در آن به فروش انواع و اقسام موبایلهای مختلف می‌پردازید، در لیست موبایل‌های شما iPhone 4S نیز وجود دارد، اگر کاربران قصد خرید این گوشی را داشته باشند کلمات نظیر:
خرید iPhone 4S
سایت فروش iPhone 4S
خرید آیفون ۴ اس
خرید آیفون ۴S
و صدها کلمه دیگر را که به اصطلاح Query می‌گویند را جستجو می‌کنند، آیا سایت شما در لیست پیشنهاد‌های اول موتور جستجو قرار دارد؟ آیا سایت شما در صفحه اول قرار دارد؟ اگر جواب بله هست باید خوشحال باشید که موتورهای جستجو با سایت شما رفیق هست و سایت شما برای موتورهای جستجو بهینه شده است و اگر جواب خیر است بهتر است به فکر بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو باشید تا با اینکار در صفحه اول موتورهای جستجو قرار بگیرید، بازدید بیشتری داشته باشید و در نتیجه فروش بیشتری بدست آورید.


انواع سئو

بهینه سازی سایت به سه روش سفید، سیاه و خاکستری صورت می‌گیرد:

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید

۱ – SEO White Hat – سئو کلاه سفید: سئو کلاه سفید، بهترین و پراستفاده ترین نوع بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو است که توسط مدیران سایت‌ها استفاده می‌شود، بهینه سازی سایت با استفاده از این نوع توصیه شده زیرا استفاده از این روش نه تنها به سایت شما ضربه نمی‌زند بلکه یک روش کاملا درست و استاندارد برای موتورهای جستجو است و موتورهای جستجو این روش را تاکید می‌کنند.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه

۲ – SEO Black Hat – سئو کلاه سیاه: نوعی از بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است که با فریب دادن و تخطی از قوانین آن‌ها و سایتی که برای کاربران مفید نیست به صورت کاذب با موتورهای جستجو دوست کنند و بازدید بیشتری از آن‌ها دریافت کنند.

تذکر : این نوع سئو هرگز توصیه نمی‌شود! زیرا موتورهای جستجو دائم در تلاش هستند تا وبسایت‌هایی را که از نوع بد و سیاه بهینه سازی شده باشند شناسایی کرده و جریمه سازند؛ اغلب سایتهایی که از این روش برای بهینه سازی سایت خود استفاده می‌کنند شناخته شده و جریمه می‌شوند.


سئو کلاه خاکستری

3_ Gray Hat SEO_ سئو کلاه خاکستری: اگر از روش کلاه سفید استفاده کنید در کلمات کلیدی رقابتی زمان زیادی می‌برد تا به نتیجه برسید، استفاده از روش کلاه سیاه هم شما را با خطر جریمه و پنالتی شدن مواجه می‌کند پس در این موارد برخی متخصصان سئو از روشی استفاده می‌کنند که به سئو کلاه خاکستری مشهور است.
همان طور که از نامش پیداست این روش ترکیبی از دو روش قبل است و تلاش می‌کند گوگل متوجه ترفندهای افزایش رتبه سایت نشود. استفاده از این روش به سبب ریسک بالا توصیه نمی‌شود.

چگونگی سئو سازی سایت از روش SEO White Hat توسط سئو ۲۴ در مقاله‌های بعدی منتشر می‌شود. امیدواریم که با مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی در مورد سئو بدست آورده و با مفهوم سئو بیشتر آشنا شده باشید. همچنین سئو مراحل زیادی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مراحل سئو سایت چیست؟


شخص یا شرکتی که می خواهید فعالیت سئو را انجام دهید و رتبه سایت در گوگل را بهبود بخشد، باید مراحل مختلفی را طی کند تا این اتفاق بیفتد. در نظر داشته باشید که شرکت‌ها و سایت‌های مختلف اهداف متفاوتی از فرآیندهای سئو را دنبال می‌کنند. برخی از سایت‌ها به دنبال افزایش بازدید سایت هستند و برخی دیگر به دنبال افزایش فروش هستند. در واقع افزایش ورودی از گوگل همواره به معنای افزایش فروش نیست و با هم تفاوت دارند، با توجه به هدفی که یک پروژه سئو به دنبال دارد، مراحل کار نیز می‌توانند تغییر کنند. در حال کلی مراحل سئو سایت عبارتند از:

  • تحلیل مخاطب و تحلیل رقبا
  • برنامه ریزی و هدف گذاری
  • انتخاب کلمات کلیدی
  • تولید محتوای مرتبط و هدفمند
  • انتشار مطالب و لینک سازی
  • تحلیل و اندازه گیری نتایج بدست آمده

همان طور که گفته شد، مراحل سئو برای سایت‌های مختلف در حوزه‌های مختلف متفاوت است، ممکن است یک سایت خبری، صرفا به دنبال افزایش ورودی از گوگل بر روی خبرهای روز باشد و یک سایت فروشگاهی برایش اهمیت دارد که برای کلمات خاصی ورودی بگیرد. امیدواریم که با توضیحاتی که در این مقاله داده شد پاسخ سوال «اصول سئو چیست؟» را دریافت کرده باید، در نظر داشته باشید که این مطلب با سوالات و نظرات شما عزیزان کامل می‌شود و اگر سوالی در مورد سئو دارید می توانید آن را برای ما ارسال کنید تا به آن پاسخ دهیم.


سئو24 از کدام روش های اصول سئو پیروی می‌کند؟


سئو24 با استفاده از اصول سئو کلاه سفید و با تکیه بر تجربه چندین ساله و نمونه‌های موفق فراوان رتبه سایت شما را ارتقا می‌دهد. سئو یک تخصص و تکنیک است و هیچ سایتی بدون رعایت اصول سئو به نتایج مطلوب دست پیدا نخواهد کرد. 
دید سئو24 طولانی مدت است و تلاش می‌کند رتبه سایت شما را با امن ترین روش‌های ممکن ارتقا دهد. 
هیچ تضمینی برای باقی ماندن سایت در رتبه‌های برتر وجود ندارد و لازم است برنامه سئو طولانی مدت داشته باشید از این رو قراردادهای سئو24 یک ساله منعقد می‌شود.
کارشناسان ما در طول مسیر در کنار شما خواهند بود و ضمن بررسی رقبا به ارائه راهکارهای مناسب شما می‌پردازند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
مجله ی طراح وب
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

جالب بود. خسته نباشی

محمد
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

سلاممطلب مفیدی بود

OneVatan
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

تشکر از مقاله مفید تان. لطفا ادامه بدهید.

تهران اینتکس
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

مدتها بود که دنبال همچین سایتی بودم تا ازش همه این سوالات رو متوجه بشم خیلی ممنون از شما

فابیر
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

سلام مطلب خیلی خوبی بود با کلی اصطلاح جدید آشنا شدمممنون

طراحی سایت
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

خوب بود.

بهزاد
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

سلام خیلی خوب و کلی و جامع بود من منتظر ادامشم

امید
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

سلام داداشخسته نباشیواقعا کامل بودانشالا شاهد پیشرفت سایت جدیدت باشمموفق باشی

برای سفارش سئو سایت خود، همین الان کلیک کنید.