سئو تضمینی، از رویا تا واقعیت!

صاحبان سایت‌ها و مدیران بازاریابی می‌دانند که سئو چیست و اهمیت زیادی در موفقیت کسب و کار و افزایش مشتری دارد. راه‌اندازی وبسایت و تهیه محتوا برای آن، جدا از صرف زمان زیاد، هزینه زیادی نیز می‌طلبد، بنابراین اغلب صاحبان کسب و کارها، به دنبال افراد ماهری می‌گردند که کار خود را تضمین کنند. اما آیا صرف بستن قرارداد و تضمین شدن کار از جانب شرکت یا متخصصان سئو، کافی است؟ آیا برای سفارش سئو سایت، باید دنبال تضمین باشیم؟ پاسخ ما منفی است.

سئو تضمینی چیست؟

شرکت‌ها یا سئوکارانی که برای خدمات سئو تضمینی تبلیغ می‌کنند، به شما قول می‌دهند که در عرض یک یا دو ماه شما را به رتبه یک گوگل برسانند. این افراد معمولا با نرم‌افزارهای ساخت بک لینک، در حجم وسیع اقدام به ساختن لینک می‌کنند یا در سایت‌هایی که از طریق گوگل اسپم شده‌اند (مزرعه لینک) برای شما لینک‌سازی می‌کنند. این روش‌ها شاید در خوش‌بینانه ترین حالت ممکن، موجب بهتر شدن رتبه سایت شما در گوگل شود؛ اما در حالت عادی، حتی برای سایت شما مضر نیز است. لینک‌سازی و بک لینک گرفتن، در گذشته نتیجه خوبی می‌داد؛ اما الگوریتم‌های گوگل بسیار هوشمند شده‌اند و به محض شناسایی لینک‌های خریداری شده نامعتبر، گوگل شما را پنالتی می‌کند. 

سئو تضمینی معمولا به راهکارهای سئو کلاه سیاه منجر می‌شود. به خاطر داشته باشید که گوگل به کیفیت اهمیت زیادی می‌دهد و اگر به صورت طبیعی و با اجرای کمپین‌های کوچک به دنبال افزایش ترافیک سایت و افزایش بازدید سایت خود باشید، گوگل شما را به عنوان سایتی معتبر شناسایی می‌کند. اگر سایت خودتان را به تازگی راه‌اندازی کرده‌اید، بهتر است بدانید که گوگل سندباکس امکانی ویژه در گوگل است که مخصوص سایت‌های تازه ایجاد شده است و برای محک زدن سایت شما، مطالبتان را به کاربران نشان می‌دهد. به همین خاطر سئوکاران باتجربه به شما توصیه می‌کنند که به دنبال راهکارهای کوتاه مدت سئو نباشید و با خیال راحت، روی محتوا و سئو سایت خود کار کنید.  

سئو تضمینی

۵ وعده رایج در سئو تضمینی

  1. در عرض ۴۸ساعت، در صفحه اول گوگل قرار می‌گیرید: شک نکنید که سئو یک شبه به دست نمی‌آید و شما باید صبور باشید. مانند هر کار دیگری، سئو نیز اصولی دارد. اگر شرکتی به شما تضمین دهد که در عرض ۴۸ ساعت در صفحه نتایج جستجوی گوگل در صدر نتایج قرار می‌گیرید، بی‌تردید در کمتر از ۲۴ ساعت توسط گوگل جریمه خواهید شد.
  2. به صورت موقت سئو سایت شما را بهبود می‌بخشیم: سئو شامل دو بخش داخلی و خارجی می‌شود و کار کردن بروی هر دو بخش، نیازمند زمان و صرف هزینه قابل توجهی است. هرگز شرکتی را پیدا نخواهید کرد که بدون دریافت هزینه، خدمات معتبر سئو را به شما ارائه دهد. بهتر است این جمله را اخطاری برای اعتبار سایت خود در نظر بگیرید و از عقد قرارداد با آن‌ها خودداری کنید. احتمالا سئو کلاه سیاه بتواند در کوتاه مدت سایت شما را به صدر نتایج جستجو گوگل برساند و نه سئو کلاه سفید و روش‌های معتبر مورد تایید گوگل.
  3. الگوریتم های گوگل را بهتر از سایر شرکت‌ها می‌شناسیم: الگوریتم های گوگل بسیار پیچیده است و هیچ کس نمی‌تواند از جزئیات آنها باخبر باشد. اصول و قواعد مشترکی وجود دارد که سئوکاران می‌دانند یا به تجربه به برخی راهکارها دست یافته‌اند؛ اما این‌ها دلیلی برای آن نیست که سئو سایت شما تضمین شود. گوگل الگوریتم‌های خود را مرتبا تغییر می‌دهد و هیچ تضمینی وجود ندارد که کسی از تغییرات آن باخبر شود. به همین جهت این حرف اساسا غلط است و نباید به هچنین فردی اعتماد کنید.
  4. درموتورهای جستجو سایت شما را ثبت خواهیم کرد: برای آنکه خیال شما را راحت کنیم، بهتر است بدانید که تنها موتور جستجویی که باید سایت خود را در آن ثبت کنید، گوگل است.
  5. سئو فرمول‌های مخفی دارد، آن‌ها را بلدیم: سئو اصول و چارچوب مشخصی دارد و هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که روش جدیدی برای آن ابداع کرده‌است. بنابراین هرگز فریب این نوع سخنان را نخورید.

چرا سئو تضمینی واقعیت ندارد؟

شاید هنوز قانع نشده‌اید و فکر می‌کنید چرا اگر شرکتی خواست تضمین دهد، نباید ضمانت او را قبول کنیم. در ادامه به مهمترین دلایل این ادعا می‌پردازیم.

شرکت‌های معتبر، سئو تضمینی ندارند!

شرکت Moz که در زمینه سئو خدمات رایگان و اشتراکی بسیار کاربردی ارائه می‌دهد، هرگز سئو را به صورت تضمینی انجام نمی‌دهد. علت آن است که از سال ۱۹۹۶ تا امروز، اغلب کلاه‌برداری‌ها در زمینه سئو سایت، با عنوان سئو تضمینی صورت گرفته‌ است. شرکت‌هایی که سئو را تضمین می‌کنند، معمولا از عبارات و وعده‌های مخاطب‌فریبی مانند «رتبه بالای گوگل تضمینی» سفارش‌های مختلفی از صاحبان سایت‌ها در تبلیغات خود استفاده می‌کنند. شرکت‌های بزرگ سئوکار، سایت شما را از لحاظ سئو بررسی می‌کنند، ایرادهای موجود را رفع می‌کنند، با برنامه‌ای مدون و با استفاده از تجربه خود، سایت سئو شده به شما تحویل می‌دهند؛ اما هرگز سئو را تضمین نمی‌کنند.

رتبه یک گوگل تضمینی نیست!

گوگل در قسمت قوانین و مقررات خود توضیح می‌دهد و بارها تاکید می‌کند که هیچ کس نمی‌تواند رتبه یک را تضمین کند. علت آن است که گوگل الگوریتم‌های بررسی سایت‌ها را مرتب به‌روز می‌کند و بات‌های جدیدی برای ایندکس کردن محتوا ایجاد می‌کند. متخصصان سئو و افراد باتجربه قطعا از قوانین گوگل باخبر هستند و تنها می‌توانند به شما تضمین بدهند که اقدامات مربوط به سئو داخلی و سئو خارجی را با کیفیت خوب انجام می‌دهند، آن‌ها به گفته گوگل نمی‌توانند هیچ‌گونه اطمینانی از بابت رتبه یک شدن سایت شما در گوگل داشته باشند.

رتبه گوگل ناپایدار است! 

لابد می‌دانید که نحوه جستجو در شیوه نمایش نتایج موثر است. علاوه‌بر این ممکن است شما در تهران عبارت «شرکت سئو» را جستجو کنید و نتایجی را مشاهده کنید، اگر همین عبارت را در شهر اصفهان جستجو کنید، قطعا نتایج متفاوتی خواهید دید. علت آن است که بعضی افراد، موتورهای جستجوگر را شخصی‌سازی می‌کنند. بدین ترتیب اینکه شما رتبه یک گوگل باشید، تضمینی برای حتما دیده شدن شما نیست. بنابراین با آگاهی از این موضوع، بر روی کلیدواژه‌های مناسب سرمایه‌گذاری کنید و تنها هدفتان رتبه یک گوگل نباشد.

تضمین و گارانتی کردن سئو، اخلاقی نیست!

اصولا شما نمی‌توانید روی چیزی که کنترل ندارید، شرط‌بندی کنید؛ چون عاقلانه نیست. اگر اداره پست تضمین کند که بسته شما را در عرض ۲۴ ساعت به مقصد می‌رساند، حرف درستی زده و از نظر اخلاقی خطایی مرتکب نشده است؛ اما اگر کسی سئو را تضمین کند، مانند کسی است که قمار کرده و بر اساس شانس خود بازی می‌کند. بنابراین تضمین کردن سئو، غیرمسئولانه است. شاید تضمین کردن عملکرد، در تهیه قرارداد جذاب باشد؛ اما بی‌پایه است و از نظر اخلاقی شایسته شرکت‌های معتبر نیست. بهتر است واقعیت را به مشتریان خود بگویید تا با آگاهی کامل، از شما خدمات سئو سایت بگیرند.

کاری که شرکت‌های بزرگ و معتبر فعال در حوزه سئو انجام می‌دهند، مشاوره دادن به شما برای افزایش ترافیک سایت است. همچنین می‌توانند میزان بازدید شما را با روش‌های قبلا امتحان شده، بیشتر کنند؛ اما باز هم تاکید می‌کنیم که در سئو هیچ تضمینی واقعی نیست.

سئو تضمینی

چگونه شرکت معتبر برای سئو سایت پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن یک شرکت معتبر در حوزه سئو لازم است که فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید و بررسی کنید:

  1. به سراغ سایت‌های رسمی بروید. شرکت‌ها معمولا شماره ثبت و کد اقتصادی دارند و در صورتی که با آن‌ها قرارداد ببندید، قرارداد شما معتبر است و امکان پیگیری آن را دارید.
  2. نمونه‌کارهای شرکت سئو را بررسی کنید. می‌توانید با یک ارزیابی مفید از سایت‌هایی که برای سئو از شرکت موردنظر شما خدمات گرفته‌اند، تصمیم خود را برای کار کردن با متخصصان سئو بگیرید.
  3. از شرکت یا شخص مورد نظر در مورد کارهایی که انجام می دهد سوال کنید و از او بخواهید که به صورت شفاف به شما گزارش دهد.
  4. وضعیت رتبه های آن شرکت در گوگل را بررسی کنید. آیا آن شرکت خودش در گوگل رتبه مناسبی دارد؟
  5. اشخاص یا شرکتهایی که با قیمت پایین فعالیت میکنند، عمدتا فرآیندها را به صورت مناسب انجام نمی دهند. قیمت سئو بر اساس فعالیتهایی که انجام می شود در یک بازه مشخص قرار دارد و با بررسی فعالیتها و قیمت می توانید تشخیص دهید که چه انتخابی برای شما مناسب است.

جمع‌بندی

در پایان باید به شما بگوییم که مبحث ضمانت می‌تواند نشان‌دهنده میزان اعتبار و حرفه‌ای بودن شما باشد؛ اما هرگز با وعده‌های توخالی فریب نخورید. اغلب سئوکاران و شرکت‌ها در این زمینه تجربه کافی ندارند. پیش از بستن قرارداد سئو، با مشاوران شرکت‌های معتبر قرار ملاقات بگذارید و سپس تصمیم خود را بگیرید. برای آشنایی بیشتر با روند سئو سایت، مطالب سئو ۲۴ را بخوانید. همکاران و متخصصان سئوی ما برای هرگونه راهنمایی آماده پاسخگویی هستند.

همچنین بخوانید
دنیای وب را با درک URL ها فتح کنید! راهنمای جامع درک و ساخت آدرس‌های وب، رمز و راز آدرس‌دهی در اینترنت را برای شما آشکار می‌کند.
برای پیروزی در دنیای پررقابت بازاریابی آنلاین، یادگیری سئو یک ضرورت برای همه کسب و کارها است. در این مقاله به آموزش ساده و گام به گام سئو می پردازیم.
PBN مخفف Private Blog Network است. این شبکه‌ها از وبلاگ‌ها یا سایت‌هایی تشکیل شده‌اند که برای افزایش رتبه سایت‌های دیگر در موتورهای جستجو به کار می‌روند. در این مقاله با PBN و مزایا و معایب آن آشنا می‌شوید.
CTR یا نرخ کلیک چیست؟ چگونه نرخ کلیک سایت خود را افزایش دهیم؟ در این مقاله به طور کامل به مفهوم CTR و نحوه افزایش آن می‌پردازیم.
captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
مدیر سایت

خوشحالیم که مطلب مورد پسند شما واقع شده است

مریم مرادی

ممنون از مطلب خوبتون. کامل و جامع بود.

امیری

شرکت های زیادی در این زیمنه هستند که ادعا میکنند به صورت تضمینی میارن رتبه یا صفحه یک گوگل. و تضمینشون هم اینه که اگر نیاوردن پولتو پس میدن

مدیر سایت

بله همینطور است. تضمین دادن رتبه مشخص کار درستی نیست.

برای سفارش سئو سایت خود، همین الان کلیک کنید.