مقایسه HTTP با HTTPS و اهمیت آن در سئو سایت

همه ما درباره درز اطلاعات از فیس بوک توسط یک نرم افزار شخص ثالث third parties  شنیده ایم. مسائل این چنینی باعث می شود که همه صاحبان سایت به فکر بیافتند که فضای وب فضایی است متعلق به آنها است و حفاظت از امنیت آن وظیفه ای است که عدم انجام آن منجر به ضررهای مادی هنگفتی برای همه می شود. شاید در گذشته کاربران گوگل به امنیت سایت شما توجهی نداشتند ولی امروزه بحث های زیادی بر سر امنیت وب و نرم افزارهای تحت وب بر سر زبان ها است. قطعاً همه شما با بحث های پیرامون امنیت در نرم افزار پیام رسان سروش آشنا هستید. اما نکته ای که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت اهمیت خود گوگل برای بحث امنیت است. این موضوع که میزان امن بودن سایت شما یکی از عناصر اصلی رتبه گیری سایت شما در گوگل است. نکته ای نیست که بتوان نادیده گرفت. امروزه عوامل امنیتی سایت جزئی از استاندارد های تعامل اطلاعات در وب محسوب میگردد.

تاثیر امنیت بر سئو سایت - مقایسه HTTP با HTTPS در سئو

در سال 2014 در کنفرانس سالانه گوگل Pierre Far اظهار داشت که HTTPS در سرتاسر وب گسترش پیدا کرده است و هر ارتباطی در اینترنت باید به صورت پیشفرض امن باشد. پروتکل Https استانداردی برای امنیت در دوسوی درگاه اطلاعات می باشدکه به امنیت انتقال اطلاعات در سایت ها می انجامد.

استاندارد دوسویه برای امنیت اطلاعات به معنی آن است که هم هنگام ارسال داده به سرور و هم هنگام دریافت داده از سرور داده ها کدگذاری می شوند. انواع مختلف SSL با قیمت های مختلف تنها در نحوه این کد بندی اطلاعات با یک دیگر تفاوت دارند. هنگام برنامه نویسی با ASP یا PHP یا حتی هنگام برنامه نویسی برای گوشی های اندروید شما می توانید با بهره گیری از یک واسط برای اتصال به بانک امنیت نرم افزار تحت وب خود را بالاتر ببرید. این موضوع در نرم افزار هایی که منبع آن در اختیار کاربر است اهمیت بالایی دارد.

نکته: طراحی پروتکل های امنیتی تحت وب به ارتقاء فروشگاه های آنلاین خواهد انجامید و این امر باعث می شود که روز به روز کسب و کار های بیشتری به عرضه کالاهای خود به صورت آنلاین رو بیاورند. نقش حفاظت از امنیت اطلاعات کاربران در گسترش هر چه بیشتر چنین فروشگاه هایی انکار ناپذیر است.

سوالی که مطرح است این است که آیا انتقال سایت به HTTPS واقعاً ارزشمند است؟ HTTPS هزینه های اضافه ای بر دوش مالکان سایتها قرار می دهد بنابراین باید دلیل موجه ی برای پذیرش این هزینه وجود داشته باشد. برای پاسخ به این سوال به پاسخ گوگل درباره دلایل انتقال سایت به HTTPS رجوع کرده ایم:

اصول HTTP در مقابل HTTPS

HTTP- Hypertext Transfer Protocol و HTTPS (Secure HyperText Transfer Protocol) هر دو یک ساختار دارند که به شما اجازه میدهد اطلاعات را در اینترنت به نمایش بگذارید و دریافت کنید، این اتفاق معمولاً از طریق یک صفحه وب رخ می دهد. HTTPS برای انجام وظایف HTTP به همراه یک لایه اضافه امنیتی به نام Secure Sockets Layer یا SSL است که داده ها را بصورت امن منتقل می کند.

انتقال امن اطلاعات هنگامیکه شما یا کاربران سایت شما بخواهید اطلاعاتی امنیتی مانند رمز عبور خود یا اطلاعات کارت عابر بانک خود را منتقل کنید در HTTPS به کمک لایه امنیتی SSL از سرقت این اطلاعات جلوگیری می شود.

مزایای سویچ کردن به HTTPS از نظر سئو

همانطور که در چند خط بالاتر اشاره کردیم گوگل پیشنهاد می دهد که سایت ها علی الخصوص فروشگاه های اینترنتی از پروتکل HTTPS برای انتقال اطلاعات کاربران خود استفاده کنند به این ترتیب می توانند سایتی امن در اختیار داشته باشند.

اما استفاده از HTTPS مزایای دیگری هم دارد:

رتبه بهتر در گوگل

انتظار ارتقاء رتبه ناگهانی با تغییر پروتکل سایت به HTTPS را نداشته باشید. درست است که گوگل اعلام کرده که سایت های امنتر رتبه بهتری دریافت می کنند ولی تا زمانیکه الگوریتم های گوگل سایت شما را بررسی کنند و رتبه جدیدی به سایت شما بدهند باید مدتی زمان بگذارد. بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که تبدیل سایت به HTTPS در طول زمان به بهبود رتبه سایت شما در گوگل کمک می کند.

داده های ارجاعی Referral Data

گوگل آنالیتیکس با کمک HTTPS کارایی بیشتری از قبل خواهد داشت. داده های که از سایت شما ارجاع داده شده در این حالت ذخیره شده هستند. که از نظر سئو و محاسبه ترافیک مستقیم سایت داده های مطمئن تری نسبت به پروتکل HTTP می باشند.

امنیت کاربران

امنیت و حریم شخصی کاربران سایت

HTTPS مانند هر سیستم امنیتی دیگری باعث می شود که کاربران و مدیران سایت احساس امنیت بیشتری کنند. این امنیت باعث می شود که سایت شما از سرقت در امان باشد.که خود این مسئله به حفظ حیثیت تجاری برند شما کمک می کند.

مراحل تغییر پروتکل HTTP به HTTPS

  • خرید گواهینامه SSL
  • نصب گواهینامه SSL بر روی هاست خود (بهتر است از شرکت ارائه دهنده هاست و یا شرکتی که گواهینامه را از آن خریده اید بخواهید این کار را انجام دهند)
  • کنترل تمام لینک ها و URL های سایت برای انتقال از HTTP به HTTPS برای اجتناب از لینکهای شکسته در سایت
  • به گوگل و دیگر موتورهای جستجو با کمک 301 redirects اعلام کنید که آدرس صفحات شما از HTTP به HTTPS جابه جا شده است. از این مرحله به بعد نسخه HTTP و HTTPS سایت شما به صورت دو نسخه جداگانه در کنسول جستجوی گوگل بررسی خواهند شد. اگر یکی از صفحات سایت شما باید با هر دو حالت HTTP و HTTPS در دسترس باشد باید در گوگل وب مستر برای آن دو property ایجاد کنید.

نکات مهم در باره به کارگیری تکنولوژی HTTPS

مشکلاتی ممکن است هنگام استفاده از SSL برای کاربران پیش بیاید که در این بخش به مرور آنها و نحوه بر طرف کردن آنها خواهیم پرداخت.

گواهینامه منقضی شده : این مشکل با به روز رسانی مداوم گواهینامه برای سایت شما پیش نخواهد آمد.

نام آدر سایت در گواهینامه درست درج نشده است: هنگامیکه گواهینامه را دریافت می کنید کلیه نام های معتبر سایت خود را اعلام کنید. برای مثال ثبت سایت با www.example.com در صورتیکه سایت شما بدون پیشوند WWW هم قابل دسترس باشد به کاربرانی که از این پیشوند استفاده نمی کنند پیام خطا نمایش خواهد داد.

خطای پشتیبانی از Server name indication- SNI: تمام مرورگرهای جدید از این قابلیت پشتیبانی می کنند ولی مرورگرهای قدیمی برای پشتیبانی از آن به IP اختصاصی نیاز دارند.

خطای Crawling: Crawling یا خزش عبارت است از زیر و رو کردن سایت توسط ربات های گوگل برای تشخیص ساختار سایت و داده های آن، برای جلوگیری از این خطا در فایل robots.txt مانع پردازش سایت HTTPS نشوید.

مشکل عدم ایندکس شدن: در صفحات سایت خود از متا تگ noindex استفاده نکنید.

نسخه قدیمی پروتکل: نسخه های قدیمی پروتکل آسیب پذیر هستند و باید از نسخه های بروز پروتکل سود جست

محتوای متفاوت در نسخه HTTP و HTTPS: اطمینان حاصل کنید که داده های دو نسخه با هم انطباق دارند در غیر این صورت سئو سایت شما به شدت صدمه خواهد دید.

پیام خطای وضعیت HTTP: مطمئن شوید که نسخه HTTP پیام های درست ارسال می کند. مثلاً برای صفحاتی که مشکلی ندارند باید پیام 200 و برای صفحه های که وجود ندارند خطای 404 و یا 410 باید ارسال شود.

جمع بندی

نگرانی هایی در زمینه انتقال سایت به HTTPS وجود دارد که بی راه هم نیست. هیچ کس، عدم ثبت صدها گواهینامه SSL توسط یکی از بزرگترین ارائه دهندگان اصلی این گواهینامه در دنیا را از خاطر نبرده است. اما اکنون با توجه به اهمیت این گواهینامه شاهد آن هستیم که تمام سایت ها به این سمت حرکت می کنند.

سئو کاران حرفه ای بر این باور هستند که مسیری که گوگل تعیین می کند به زودی رهروان بسیاری خواهد داشت و ظاهراً گوگل در حال حاظر پشتیبان سر سخت HTTPS است. و احتمالاً در آینده نه چندان دور همه سایت ها از این پروتکل استفاده کنند.

همچنین بخوانید
افزایش سرعت سایت در هر نوع سایت متفاوت است. روش های کاربردی و عملی بالا بردن سرعت لود سایت را در این مقاله از seo24 می خوانید
بهترین جایگزین برای الکسا، موضوعی است که اخیرا افراد زیادی به دنبال آن هستند. در این مقاله از seo24 به معرفی بهترین جایگزین سایت الکسا و قابلیت‌های آن پرداخته‌ایم.
برای اشتراک گذاری لینکهای طولانی و داشتن آمار کلیک آن معمولا از سرویس های کوتاه کننده لینک مانند سرویس کوتاه کنندذه لینک گوگل goo.gl استفاده میشود.خوشبختانه این سرویس کوتاه کننده لینک برای کاربران ایرانی مسدود نشده و میتوان از آن استفاده کرد و آمار دقیق هم از وضعیت لینک کوتاه شده بدست آورد.
سرچ کنسول چیست؟ آموزش کامل کار با گوگل سرچ کنسول یا وبمستر تولز سابق و اهمیت آن در سئو را در این مطلب از سئو24 بخوانید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

برای سفارش سئو سایت خود، همین الان کلیک کنید.