چگونه نرخ پرش bounce rate سایت خود را کاهش دهید

نرخ پرش یا bounce rate یکی از معیارهای اندازه گیری روند طراحی و اجرای سایت و بازاریابی محتوا سایت است. نرخ پرش یا Bounce rate تعداد کاربرانی است که با سایت ارتباط برقرار نکرده و بدون تعامل با سایت از آن خارج شده‌اند. نرخ پرش Bounce rate مانند هر عامل دیگری در سئو سایت تنها در کنار عوامل دیگر سئو بر رتبه سایت تاثیر می‌گذارد و کاهش نرخ پرش کاربران از سایت به تنهایی به شکل معجزه آسایی به ارتقاء رتبه سایت شما منجر نخواهد شد. اما باید توجه داشته باشید که نرخ پرش سایت به طور مستقیم با کاربر نهایی سر و کار دارد و این بدان معنی است که این عامل هم از نظر گوگل و هم از نظر بازاریابی بر روی نتایج دلخواه شما از سایت تاثیر می‌گذارد. سئوکاران حرفه‌ای همگی معتقدند که افزایش نرخ پرش یک سایت، از عواملی است که باید به سرعت برطرف شود و عدم اصلاح آن آسیب‌های جدی به سایت خواهد زد. 

نرخ پرش Bounce rate بر روی نرخ بازگشت سرمایه ROI تاثیر مستقیم می‌گذارد.

توضیح گوگل در باره واژه های Bounce و Bounce rate

  • Bounce: عبارت است از تعامل کاربران با یک صفحه از سایت
  • Bounce rate: عبارت است از تعامل کاربران با یک صفحه از سایت نسبت به تمام تعاملات کاربران با سایت. یعنی اگر 100 کاربر به سایت مراجعه کرده و 5 تا از آنها بدون تعامل با سایت از آن خارج شوند شما 5 درصد نرخ پرش در سایت خود دارید.

توضیح گوگل کاملاً روشن و آشکار است. گاهی نرخ پرش bounce rate بالا در یک صفحه می‌تواند معنای بدی نداشته‌باشد. اگر کاربر به‌دنبال پاسخ یک سوال باشد و بخش ابتدایی محتوای شما پاسخ سوال او را بدهد، کاربر طبیعتاً دیگر به خواندن ادامه متن رغبتی ندارد. از طرف دیگر در صفحات سایت، شما از Call to Actions ها برای افزایش تعامل کاربر با سایت استفاده می‌کنید و نرخ پرش بالا می‌تواند به معنای عدم به کارگیری عناصر ترغیب کننده کاربر به تعامل با سایت باشد. هدف شما از طراحی سایت در نهایت تعامل با کاربر و فروش کالا و خدمات به کاربر می‌باشد و نرخ پرش بالا در سایت به معنی کاهش این تعاملات با سایت می‌باشد.

هدف کاربران از مراجعه به سایت و تعداد کاربرانی که به این هدف می‌رسند، تمام عناصر سایت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کاربران به دلایلی روی لینک صفحات سایت شما کلیک می‌کنند. این دلایل ممکن است واقعاً بی‌اهمیت باشند. آنها ممکن است بخواهند ادامه یک تصویر جذاب را ببینند یا آنکه بخواهند با کلیک کردن یک تجربه خارق العاده از دنبال کردن لینک سایت شما داشته‌باشند. همواره باید به خواسته مخاطب احترام گذاشت مهم نیست این خواسته چقدر بزرگ یا کوچک است. قبل از اینکه بخواهید به دلایل خروج کاربران از سایت فکر کنید، باید به اهداف کاربران از مراجعه به سایت خود آگاه شوید. آنگاه شما می‌توانید برای مخاطبان خود محتوایی ارزشمند ایجاد کنید.

درک خواست و نیاز کسانی که به سایت شما جذب می‌شوند (خریداران محصولات) اهمیت بسیار بالایی دارد و این اهمیت فقط در زمینه کاهش نرخ پرش Bounce rate نیست. بلکه شما برای کمپین های بازاریابی محصولات خود باید خواست و نیاز کاربران و مشتریان محصولات خود را درک کنید تا بتوانید به هدف نهایی سایت یعنی فروش محصول برسید.

چگونه نرخ پرش bounce rate سایت خود را کاهش دهید

بالارفتن نرخ پرش Bounce rate تنها به یک عامل وابسته نیست

طراحی سایت، Call to Action ها و ساختار منوی سایت در نرخ پرش کاربران موثر هستند. اما این عوامل فقط بخشی از قطعات پازل معمایی هستند که باید آن را حل کنید. کاربران در حال حاضر در سایت شما هستند و دلیلی برای این حضور در سایت وجود دارد. ممکن است آنها به‌دنبال صفحه ای خاص در سایت شما باشند که در کمپین‌های بازاریابی خود آن را تبلیغ کرده‌اید.

تعامل میان تبلیغ شما و محتوای صفحه شما بسیار حائز اهمیت است. شما همواره باید تلاش کنید که یک پیام واحد را در محتوای صفحات و تبلیغات خود ارائه دهید. فرمت ارائه محتوا در صفحه و تبلیغات نیز بسیار حائز اهمیت است و به کاربران کمک می‌کند که راحت‌تر با محتوای صفحات و تبلیغات شما ارتباط برقرار کنند.

رعایت این موضوع اثرات مثبت فراوانی دارد که فراتر از کاهش نرخ پرش Bounce rate است. ایجاد ارتباط محتوایی و ساختاری بین تبلیغات و صفحات فرود؛ باعث می‌شود که نرخ تعامل و نرخ فروش سایت شما افزایش یافته و کارایی کانال‌های بازاریابی و تبلیغاتی شما بیشتر شود.

به تجربه کاربری بها بدهید

همه از اینترنت استفاده می‌کنند. با ورود گوشی‌های هوشمند به زندگی افراد جامعه، کاربران اینترنت دامنه وسیعی را شامل می‌شوند. احتمال آنکه شما هم اکنون از گوشی موبایل خود این مقاله را مطالعه کنید، بسیار بالا است. بنابراین شما باید به رابط کاربری سایت و تجربه کاربری سایت توجه ویژه‌ای داشته باشید. شما می‌توانید از کاربران بخواهید نظر خود را راجع به کاربری سایت با شما در میان بگذارند تا مشکلات احتمالی را سریع‌تر یافته و رفع نمایید.

 راهنمایی هایی برای کاهش نرخ پرش Bounce rate از طریق بروز رسانی سایت 

طراحی سایت برای موبایل

اگر شما همچنان مشکلاتی در طراحی سایت برای موبایل را در گزارش‌های سایت خود مشاهده می‌کنید. بهتر است که هرچه سریع‌تر این مشکلات را رفع نمایید. طراحی سایت برای موبایل دیگر جزء مشکلاتی نیست که بتوانید حل آن را به آینده موکول کنید. گوگل از سال 2016 سایت‌های بهینه شده برای موبایل را سریع‌تر از سایت‌های دسکتاپی ایندکس می‌کند و این به معنی آژیر خطر برای تمام سایت‌هایی است که هنوز در طراحی موبایلی سایت خود با مشکل روبرو هستند.

اگر سایت شما ریسپانسیو نیست، بهتر است به‌جای بررسی سایر مشکلات بلافاصله این مشکل سایت خود را حل نمایید.

 قابلیت خوانایی

شما ممکن است بهترین محتوا را در صفحه خود درج کرده‌باشید. اما با این حال کاربرانی صفحه شما را به‌خاطر دشواری خواندن محتوای آن، ترک کنند. با یک تغییر کوچک می‌توان این کاربران را در سایت حفظ کرد. مثلاً با افزایش سایز فونت نوشته‌ها، مخصوصاً برای کاربران موبایل، یا افزایش فاصله بین خطوط به خوانایی متن کمک زیادی می‌کند. لطفاً از رنگ‌های ناخوانا در پس زمینه سفید برای متون خود استفاده نکنید. رنگ سیاه در پس زمینه سفید بیشترین کنتراست را ایجاد می‌کند و خواندن آن بسیار ساده‌تر از خواندن متن با رنگ‌های دیگر مانند سبز یا آبی کم رنگ بر روی پس زمینه سفید است. گاهی زیبا به نظر رسیدن یک طراحی به معنی آن نیست که آن طراحی به رسیدن شما به هدف نهایی کمک می‌کند.

کاربران را به تعامل با سایت تشویق کنید

ایجاد تعامل با سایت از طریق هدایت کاربران به صفحاتی که مد نظر شما است صورت می‌گیرد. ایجاد ساختار مناسب در لینک های داخلی و همچنین ساختار منوی سایت به هدایت کاربران به خرید از سایت کمک کرده و نرخ تبدیل کاربران سایت را بالاتر می‌برد. گاهی خروج کاربران از یک صفحه و ورود آنها به صفحه‌ای دیگر از سایت در واقع حرکتی است که شما در طراحی قیف خرید سایت خود پیشبینی کرده‌اید و برای تبدیل مخاطب به خریدار، این صفحات را از قبل برای نقل و انتقال کاربر در نظر گرفته‌اید و چنین خروج‌هایی از صفحات نشانه خوبی برای شما تلقی می‌شوند.

تبلیغات مزاحم را حذف کنید

آیا تا کنون وارد سایتی شده‌اید که ناچار بوده‌باشید که از میان تبلیغات مانند یک میدان مین بگریزید. چه احساسی راجع به آن سایت دارید؟ آیا از مشاهده آن همه تبلیغات خوشحال و هیجان زده هستید؟

اگر به‌خاطر درآمدی که از تبلیغات به دست می‌آورید نمی‌توانید آنها را حذف کنید. مطمئن شوید که تبلیغات پاپ آپ (پنجره های باز شو) بعد از بسته شدن توسط مخاطب به صفحه سایت شما و همان بخشی که مخاطب در حال خواندن آن بوده باز می‌شود.

سرعت بارگذاری صفحات

با ورود موبایل های هوشمند سرعت بارگذاری سایت ها اهمیت بسیار بالاتری پیدا کرده‌است. جامعه‌ی امروز اصلاً جامعه صبوری نیست، با کاهش سرعت بارگذاری سایت‌ها حتی به میزان یک ثانیه مخاطبان زیادی از سایت خارج خواهند شد. سایت‌هایی مانند Gtmetrix به شما برای یافتن علت کند بارگذاری شدن صفحات سایت کمک می‌کنند. به خاطر داشته باشید عکس‌های حجیم در سایت عمدتاً باعث این بارگذاری کند صفحات سایت می‌شوند. یک عکس با کیفیت برای جذب مخاطب مهم است. ولی اگر این عکس 20 مگابایت حجم داشته باشد بارگذاری آن در گوشی همراه مخاطب، یک تجربه کاربری بسیار بد را به همراه خواهد داشت.

طراحی سایت و تاثیر آن در نرخ پرش Bounce rate

داشتن یک سایت تجاری دیگر یک امر لوکس محسوب نمی‌شود. اکثر رقبای شما دارای وب سایت می‌باشند و شما باید در طراحی سایت خود دقت کافی را داشته باشید. یک طراحی ضعیف می‌تواند به افزایش نرخ پرش bounce rate منجر شود.

به خاطر داشته باشید که طراحی زیبا و قابلیت استفاده همواره باید در یک تعادل با هم قرار داشته باشند. ضعف در هر کدام از  این دو عامل می‌تواند به معنای از دست دادن مخاطب سایت باشد.

عوامل بسیاری می‌توانند در افزایش نرخ پرش کاربران تاثیر داشته باشند. مهم‌ترین آنها را در این مقاله ذکر کرده‌ایم. گاهی یک کمپین تبلیغاتی غلط می‌تواند نرخ پرش صفحات فرود سایت شما را چنان افزایش دهد که حتی تصورش را نکنید. باید به خاطر داشته باشید که به‌عنوان مدیر یک سایت  یا یک سئوکار وظیفه شما این است که دلایل خروج کاربران از سایت را یافته و آنرا برطرف کنید.

همچنین بخوانید
سئو داخلی، اقداماتی برای بهینه‌سازی صفحات سایت برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو است. در این صفحه از سئو24 مقالات آموزش سئو داخلی و شرح ضروری ترین فاکتورهای سئو آن پیج را بخوانید.
معرفی 10 ابزار کیورد ریسرچ کاربردی برای یافتن کلمات کلیدی مناسب برای هدایت ترافیک و فروش بیشتر به سایت شما. تحقیق کلمات کلیدی را شروع کنید!
سئو صفحه درباره ما متفاوت از سایر صفحات سایت است. برای بهتر نوشتن و بهینه سازی صفحه درباره ما، نکات و نمونه های صفحه درباره ما را در seo24 بخوانید.
تجربه کاربری و رابط کاربری (UX/UI) دو روی یک سکه هستند که طراحی محصول را بر عهده دارند. UI چیزی است که کاربر با آن درگیر است و UX به مسیر حرکت کاربر اشاره دارد. در این مطلب به تشریح فاوت رابط کاربری و تجربه کاربری پرداخته شده است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

برای سفارش سئو سایت خود، همین الان کلیک کنید.