تگ های هدینگ Heading در سئو و نکاتی برای بهینه کردن تگ های H1 تا H6

تگ های عنوانبندی، تگ های تیتر، تگ های هدینگ را در ترجمه عبارت Heading Tags به کار برده اند. دلیل آنکه از بین تمام تگهای موجود در HTML این تگ ها را برای بررسی مستقل در یک مقاله انتخاب کرده ایم این است که این تگ ها علاوه بر این که وظیفه ایجاد سرتیتر در صفحات سایت را بر عهده دارند، ساختار سایت را نیز شکل می دهند. یعنی آنکه شما با استفاده از سرتیترها تنها به محتوای خود استایل نمی دهید بلکه جایگاه هر بخش از محتوا از نظر اعتبار را هم مشخص می کنید. در ادامه این موضوع را بیشتر توضیح خواهیم داد.

تعریف تگ های هدینگ Heading tag

یکی از سایت های معتبر آموزش HTML سایت W3Schools است. در این سایت تگ های هدینگ به این صورت تعریف شده است:

تگ های H1 تا H6 برای تعریف سرتیتر های یک سند وب به کار می روند.


تگ های هدینگ Heading: نکاتی برای استفاده درست از تگ های H1 تا H6

با توجه به تعریف سایت W3Schools تگ H1 اولین تگ، در مجموعه تگ های سرتیتر می باشد. این تگ از تگ های ضروری بوده و هر صفحه از سایت باید یک تگ H1 داشته باشد. تگ H1 در صفحه تعیین کننده عنوان صفحه خواهد بود. در سئو توصیه می شود که محتوای تگ H1 و تگ Title یکسان باشند. و یا بیشترین ارتباط را با یکدیگر داشته باشند.

تگ H6 آخرین تگ از این سری بوده و کمترین اهمیت را دارد. توجه داشته باشیدکه قرار دادن کل محتوای صفحه در یکی از این تگ ها کار اشتباهی است و گوگل ممکن است چنین کاری را با جریمه همراه کند. تیترها وظیفه مشخص کردن موضوع مطلبی را که بعد از آنها قرار می گیرد را به عهده دارند. نحوه تعریف تگ های H1 تا H6 در سایت:

<h1>some text here</h1>

<h2> some text here </h2>

<h3> some text here </h3>

<h4> some text here </h4>

<h5> some text here </h5>

<h6> some text here </h6>

تگ H1 باید عنوان اصلی یا تیتر اصلی صفحه باشد و بعد از آن هم به ترتیب تگ های H2 و H3 و الی آخر درج می شوند. تگ H1 معمولاً بزرگترین و ضخیم ترین فونت در میان سایر تگ های تیتر را دارد و تگ H6 نیز معمولاً کوچکترین و نازکترین فونت را در این بین خواهد داشت.

موتورهای جستجو از تگ های هدینگ Heading برای تعیین فرمت محتوای صفحه و دسته بندی محتوا صفحه استفاده می کنند. همچنین موتورهای جستجو برای ایندکس کردن ساختار صفحه از تگ های هدینگ Heading استفاده می کنند. تگ های هدینگ به کاربران نیز در درک محتوای صفحه کمک می کنند. به عبارت دیگر تگ های هدینگ Heading ساختار صفحه را نمایش می دهند.

چگونه از تگ های هدینگ Heading برای سئو استفاده کنید

به جز موارد مربوط به طراحی سایت هنگام استفاده از تگ های هدینگ Heading باید به موارد موثر در سئو نیز توجه داشته باشید.

هدف استفاده از تگ های هدینگ Heading

هدف اصلی استفاده از تگ های هدینگ Heading دسته بندی محتوای سایت با هدینگ های متفاوت است (H1-H6). کاربران درصورتی که سایت شما از هدینگ ها Heading به درستی استفاده کرده باشد راحتتر با سایت ارتباط بر قرار می کنند. و کاربران برای دریافت موضوع  محتوای صفحات سایت شما کافیست که سرتیتر قسمت های مختلف را بخوانند.

نکته ای که باید به آن توجه ویژه داشت این است که تگ H1 از همه تگ ها مهم تر بوده و وظیفه آن این است که به مخاطب بگوید که محتوای صفحه بطور کلی در باره چه موضوعی است.

تعیین ساختار درختی صفحات توسط هدینگ ها

ساختار درختی در صفحه شما به معنی آن است که تگ H1 باید در ابتدای صفحه درج شود و تگ H2 بعد از آن و سپس تگ H3  و به همین ترتیب تگ های H4 و H5 وH6 برای آنکه بتوان از مزایای تگ های تیتر در سئو استفاده کرد. باید از این ساختار تبعیت کنید.

هدینگ ها در ساختار درختی صفحه

کلمات کلیدی در تگ های هدینگ Heading

کلمات کلیدی اولین اولویت در سئو داخلی صفحات سایت است. هر سئو کاری به خوبی می داند که قبل از هر کاری بر روی سئو سایت باید تحقیق کلمات کلیدی را به انجام رساند. پس از  یافتن بهترین کلمات کلیدی برای محتوای صفحات خود باید این کلمات کلیدی را طبقه بندی کنید و براساس میزان اهمیت و ارتباط هر کدام با کلمه کلیدی اصلی مد نظر در صفحه میزان تمرکز بر روی هر کدام از کلمات کلیدی را مشخص نمایید. یکی از توصیه های مهم در این مبحث این است که کلمه کلیدی اصلی صفحات را در متا تگ عنوان و تگ H1 به کار ببرید. توجه داشته باشید که در متا تگ توضیحات نیز بهتر است از کلمه کلیدی استفاده نمایید. طبقه بندی کلمات کلیدی برای آنکه به توان در هنگام تولید محتوا برای ایجاد تمرکز بر روی آنها برنامه ریزی کرد نیز اهمیت بالایی دارد.  

تعداد استفاده از تگ های هدینگ Heading مخصوصاً  تگ H1

تگ H1 مانند سرمقاله صفحات یک روزنامه است که در زیر آن اخبار مرتبط با آن درج شده و زیر مجموعه های مرتبط به خبر اصلی با فونتی کوچکتر بخش های مختلف خبر اصلی را از هم جدا می کنند. در وب سایت ها نیز باید از یک تگ H1 برای عنوان اصلی صفحه استفاده کرد. میزان استفاده از سایر تگ های هدینگ بستگی به ساختار صفحات شما دارد. مثال: عنوان یک صفحه "سئو حرفه ای" است و با تگ H1 مشخص می شود. در ادامه در بخشی از صفحه عنوان ""تگ های تیتر و میزان اثر آنها بر سئو" را دارید که با تگ H2 مشخص می شود و در زیر این قسمت نیز عنوان "نحوه به کار گیری تگ H1"  را دارید که این عنوان با تگ H3 مشخص خواهد گردید.

تگ H1 در نسخه نهایی Html5

در HTML5 شما اجازه دارید که بیش از یک تگ H1 به کار ببرید. در نسخه های قبلی HTML تگ H1 در بالای صفحات در کنار لوگوی سایت قرار می گرفت. و کاربران باید تنها از یک تگ H1 در یک صفحه استفاده می کردند. اما این قوانین در HTML5 تغییر کرد. مثال : شما در ابتدای صفحه از تگ H1 استفاده کرده و سایر بخش های محتوای اصلی خود را به ترتیب با همان اصولی که قبلاً ذکر شد ادامه می دهید. اما در انتهای مقاله شما می خواهید خلاصه ای از مقاله دیگر را در مقاله خود درج کنید. و یا در سمت چپ مقاله خود یک ساید بار Sidebar داشته باشید. هر کدام از این بخش ها می توانند یک تگ H1 جداگانه برای خود داشته باشند، گوگل هر کدام از این H1 ها را عنوان اصلی آن بخش در نظر خواهد گرفت.

تگ های تیتر در سئو

تگ H2 را حذف نکنید

یکی از اشتباهات رایج در سئو داخلی حذف تگ H2 و استفاده از تگ H3 به جای آن است. توجه داشته باشید که برای جریمه نشدن توسط گوگل کافیست که تگ های هدینگ Heading صفحه باهم در ارتباط باشند. و برای بهینه کردن تگ ها شما می توانید بخشی از کلمات کلیدی یا خود کلمات کلیدی را در تگ های هدینگ Heading به کار ببرید. اما درصورتی که عناوین شما فاقد کلمات کلیدی باشند. مشکلی از نظر سئو ندارید و نیازی به حذف تگ H2 برای جلوگیری از آسیب دیدن سئو سایت نیست. گوگل به خوبی می داند که نمی توان در همه عناوین صفحه از کلمات کلیدی استفاده کرد.

همچنین بخوانید
سئو داخلی، اقداماتی برای بهینه‌سازی صفحات سایت برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو است. در این صفحه از سئو24 مقالات آموزش سئو داخلی و شرح ضروری ترین فاکتورهای سئو آن پیج را بخوانید.
معرفی 10 ابزار کیورد ریسرچ کاربردی برای یافتن کلمات کلیدی مناسب برای هدایت ترافیک و فروش بیشتر به سایت شما. تحقیق کلمات کلیدی را شروع کنید!
سئو صفحه درباره ما متفاوت از سایر صفحات سایت است. برای بهتر نوشتن و بهینه سازی صفحه درباره ما، نکات و نمونه های صفحه درباره ما را در seo24 بخوانید.
تجربه کاربری و رابط کاربری (UX/UI) دو روی یک سکه هستند که طراحی محصول را بر عهده دارند. UI چیزی است که کاربر با آن درگیر است و UX به مسیر حرکت کاربر اشاره دارد. در این مطلب به تشریح فاوت رابط کاربری و تجربه کاربری پرداخته شده است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
مدیر سایت
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

سلام دوست عزیز خیر.&nbsp;تغییر استایل هدینگ ها مشکلی نداره. فقط توجه داشته باشید که از&nbsp; inline css استفاده نکنید و این مورد رو با استفاده از فایل css&nbsp;انجام بدید.

مهدی
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

سلام و وقت بخیر مطالب سایت شما خیلی مفید و عالی هستش فقط یه سوال برام پیش اومد اینکه اگه من سایز تگ h1 رو تغییر بدم مشکلی نداره؟ سایز خودش خیلی بزرگه. اگه تغییرش بدم چند شماره کم کنم تو سئو مشکلی پیش نمیاد؟ ممنون می شم پاسخ بدهید . سپاسگزارم

برای سفارش سئو سایت خود، همین الان کلیک کنید.