گوگل ترندز چیست و چگونه از google trends برای بهبود رتبه استفاده کنیم

گوگل ترندز یکی از ابزارهای گوگل است. که به کاربران در یافتن کلمات کلید پر کاربرد کمک می کند. این ابزار علاوه بر آنکه پر کاربرد ترین واژه های جستجو شده توسط کاربران را لیست کرده است. این امکان را نیز فراهم می کند که کلمات کلیدی خود را بر اساس میزان جستجو با هم مقایسه کنید. آموزش کار با این ابزار را از دست ندهید.برای کار با ابزار گوگل ترندز باید آدرس آن را در مرورگر خود وارد کنید. https://trends.google.com/trends/ با وارد کردن این آدرس در مرورگر وارد سایت گوگل ترندز خواهید شد. ظاهر این سایت را میتوانید در تصویر زیر مشاهده  کنید:

گوگل ترندز چیست و چگونه از google trends  برای بهبود رتبه استفاده کنیم

همانطور که مشاهده می کنید در بالا کادری برای ورود کلمه کلیدی وجود دارد در سمت چپ نیز یک منو قرار دارد که امکانات متنوعی را در اختیار کاربر قرار می دهد. در بالا سمت راست هم امکان ورود با اکانت گوگل خود را دارید:

منوی ترندز

در قسمت بعدی تصاویری وجود دارند که مهمترین کلمات کلیدی و موضوعاتی را که در جهان و آمریکا مورد جستجو بوده اند را مشخص می کند. این قسمت برای سئو کلاه سیاه بسیار مناسب است. کافیست که چند تا از این کلمات را انتخاب کنید و برای آنها محتوای جذاب تولید کنید و کاربر را به چند صفحه جذاب راجع به سایر کلمات موجود در این بخش هدایت کنید. به این ترتیب با سرعت در رتبه های اول گوگل خواهید بود. این روش یکی از موثرین روش های سئو کلاه سیاه است. برای تولید محتوا کلاه سیاه در پایین این قسمت لیستی از موضوعات پر بازدید درج شده است:

لیست ترندز

دونالد ترامپ

کلمات کلیدی که بیشترین جستجو را داشته اند. تنوع بالایی از نظر موضوع دارند. و موضعات سیاسی و نام ترامپ trump رئیس جمهور آمریکا تا موضوعات مربوط به سرگرمی و نام کتی پری خواننده معروف آمریکایی و برنده جایزه امی برای آهنگ دنیا دنیایی مردانه ای شده است، katy perry this is man's world  را در این لیست خواهید دید.

نکته : عدم وجود کلید واژه های غیر اخلاقی در این لیست به دلیل عدم جستجوی بالای آنها نیست. بلکه بدلیل آن استکه طبق قوانین گوگل سایت های حاوی چنین کلماتی در نتیجه جستجوی عادی گوگل (جستجو در حالت Safe حالت پیشفرض جستجوی گوگل است و در بیشتر کشورها از جمله آمریکا و اروپا اغلب کابران با این حالت پیشفرض جستجو خود را انجام میدهند.) نمایش داده نمی شوند. اگر سایتی دارای چنین کلماتی باشد از لیست سایت های Safe (امن) برای تمام گروه های سنی حذف شده و تنها در لیست سایت های ویژه بزرگسالان به نمایش در خواهد آمد.

برای کار با بخش جستجوی کلمات کلیدی در نوار بالای سایت گوگل ترندز چند واژه را قرار میدهیم و قسمت های مختلف سایت را توضیح میدهیم:

کلمه کلیدی اول برای بررسی در سایت گوگل ترندز را آموزش روتوش انتخاب کرده ایم:

تحلیل کلمه کلیدی

در پایین قسمت ورود کلمات کلیدی تنظیماتی وجود دارد که توسط آنها میتوانیم مدیریت کلمات کلیدی را راحتتر انجام دهیم. اولین تنظیم مربوط به تعیین کشوری است که میخواهیم برای مردم آن محتوا را ایجاد کنیم. این قسمت بصورت پیشفرض بر روی wordwide به معنی تمام دنیا تنظیم شده است:

تعیین کشور برای حستجو

در قسمت بعد بازه زمانی را که میخواهیم ترافیک کلمات کلیدی را در آن مورد بررسی قرار دهیم را مشخص می کنیم. فرض کنید که سایتی قصد دارد با سئو کلاه سیاه در گوگل رتبه بدست بیاورد. در این قسمت میتواند بررسی کند که حوادثی مانند آتش گرفتن کشتی سانچی چه مدت در صدر اخبار بوده اند و به این ترتیب براحتی با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط در آن بازه زمانی به صدر گوگل برسد. پیشفرض این قسمت Past 12 moths یا بعبارتی بررسی در بازه زمانی یک سال گذشته میباشد.

تعیین زمان جستجو در ترندز

گزینه بعدی تعیین بررسی کلمات کلیدی بر اساس دسته بندی های خاص است. مثلا آموزش فتوشاپ را میتوان در دسته بندی عمومی و یا دسته بندی آموزشی بررسی کرد.

دسته بندی کلمات کلیدی

گوگل به شما امکان جستجوی یک واژه را در سایت ها، عکس ها، فروشگاه ها، فیلم ها، یوتیوب و... میدهد. در فیلد بعدی در گوگل ترندز شما قادر خواهید بود که تعیین کنید که میخواهید واژه شما در کدام یک از این بخش ها مورد بررسی قرار گیرد. مثلا واژه ای مانند لاله واژگون در بخش جستجوی عکس گوگل بیشتر جستجو شده است.

اولین نمودار گوگل ترندز، نمودار ترافیک کلمه کلیدی انتخاب شده در بازه زمانی تعیین شده است:

نمودار جستجو بر حسب زمان

نمودار بعدی هم مشخص کننده مناطق جغرافیایی است که بیشترین ترافیک را برای آن کلمه کلیدی داشته اند. قطعا واژگان فارسی در ایران بیشتر جستجو شده اند.

بررسی منطقه جغرافیایی

قسمت بعد هم دو ستون را به ما نشان میدهد که ستون سمت چپ موضوعات مرتبط را بر اساس میزان ترافیک جستجو لیست کرده است. ستون سمت راست هم عبارات جستجوی مرتبط را بر اساس میزان ترافیک جستجو لیست کرده است. براساس واژه ای که در گوگل ترندز انتخاب کرده ایم این قسمت ها ممکن است تهی و یا دارای تعداد کلمه بیشتر یا کمتری باشند:

موضوعات مرتبط

ما قصد داریم یک سایت آموزشی ایجاد کنیم. بنابراین واژگانی را در گوگل ترندز با یکدیگر مقایسه کرده ایم. این واژگان عبارتند از : وردپرس، آموزش وردپرس، فیلم آموزش وردپرس،آموزش فتوشاپ، آموزش طراحی سایت، نتیجه به این صورت است.

سنجش کلمات کلیدی

آنالیز کلمات کلیدی

تحلیل کلمات کلیدی

همانطور که مشاهده می کنید ما چند واژه دیگر را نیز مورد بررسی قرار داده ایم. تا میزان ترافیک آنها را با هم مقایسه کنیم. جستجو برای واژه هایی مانند طراحی نرم افزار یا آموزش طراحی نرم افزار نیز نتایج جالبی در بر داشت. بعد از آنکه مشخص شد کدام کلمات کلیدی میتوانند ترافیک بیشتری را به سمت سایت ما هدایت کنند میتوانیم استراتژی تولید محتوای خود را تعیین کنیم.

چگونه از google trends  برای بهبود رتبه استفاده کنیم

برای استفاده از گوگل ترندز به منظور بهبود رتبه سایت، در گوگل باید واژه هایی را بیابید که رقبا کمتر در آن سرمایه گذاری کرده اند. ولی ارزش ترافیکی بالایی دارند. مثالا در زمینه کاری ما کلمه کلیدی دیجیتال مارکتینگ ترافیک بیشتری از آموزش سئو دارد. اما رقابت برای واژه آموزش سئو بسیار شدید تر از رقابت برای واژه دیجیتال مارکتینگ است.

بنابراین همواره قبل از کپی کردن واژگان سایت های رقبا ابتدا به سراغ سایت های تحلیل و تحقیق کلمات کلیدی مانند گوگل ترندز بروید و مطمئن شوید که تمام واژه های دارای ترافیک بالا و ارزش سرمایه گذاری در زمینه کاری خود را میدانید. مثلا در زمینه آموزش گفتیم که واژه آموزش طراحی نرم افزار ترافیک بسیار بالایی ایجاد می کند. در حالیکه تعداد رقبای این کلمه از کلماتی مانند آموزش طراحی سایت بسیار کمتر است.

یکی از دوستان ما برای تولید محتوای سایتش بجای استفاد از واژه فلزیاب از واژه گنج یاب استفاده کرده بود. جالب این بودکه تعداد مخاطبانی که چنین واژه ای را جستجو می کنند بسیار کمتر از مخاطبان واژه فلزیاب بود ولی اغلب کسانی که واژه گنج یاب را جستجوکرده بودند. از سایت او یک فلزیاب خریده و یا اجاره کرده بودند.

گاهی استفاده از کلمه کلیدی که ترافیک کمتری دارد چندان هم بد نیست. اما باید استراتژی کلمات کلیدی خود را مشخص کرده باشید و بدانید که هدف سایت شما چیست. مثلا این دوست ما که از واژه گنج یاب استفاده کرده بود. دستگاه های خود را به چند برابر قیمت رایج در بازار می فروخت یا اجاره میداد. این شیوه کسب و کار باعث شده بود که ترجیح دهد کمی با چراغ های خاموش در گوگل حرکت کند. تا با مشکل روبرو نشود.

همچنین بخوانید
با تکنیک های برتر SEO 2023 در سئو24 آشنا شوید و آن را در استراتژی سئو قرار دهید و ترافیک وب سایت را به حداکثر برسانید:E-E-A-T، محتوای مفید و اعتبار نویسنده.
ChatGPT چیست و چرا سئوکاران باید به آن اهمیت دهند؟ چت ربات مبتنی بر هوش مصنوعی چگونه کار می کند و چه کارهایی می تواند انجام دهد؟ این مطلب از سئو24 را بخوانید.
در این مطلب از سئو24 به اهمیت لینکسازی داخلی، تکنیک ها و بهترین شیوه های لینکسازی داخلی برای سئو در سال 2023 نگاهی بیندازید.
الگوریتم Product Review یا بررسی محصول چیست؟ به‌روزرسانی های الگوریتم پروداکت رویو، تاثیر آن بر سایت و نحوه نوشتن پروداکت رویو باکیفیت را در سئو24 بخوانید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

برای سفارش سئو سایت خود، همین الان کلیک کنید.