آنالیز و تحلیل سئو سایت به چه صورت انجام میشود

بیش از 100 تکنیک مختلف برای سئو سایت توسط کارشناسان سئو معرفی شده است. برخی از این تکنیک ها مفید، برخی بدون فایده و برخی مضر هستند. در این مقاله ابزارهای تحلیل سئو سایت را معرفی می کنیم. با کمک این ابزارها میتوان مشکلات سئو سایت را یافت و اصلاح کرد.

در این مقاله نحوه آنالیز و تحلیل سایت را با هدف ارائه راهکار های اصولی و تایید شده سئو بررسی خواهیم کرد.

الگوریتم های گوگل روز به روز پیچیده تر شده و تشخیص نحوه عملکرد آنها دشوارتر میشود. حتی سئو کاران حرفه ای هم گاهی ممکن است در تشخیص عملکرد یک الگوریتم دچار مشکل شوند. مثلا همه سئو کاران در همه جای دنیا پیگیری کپی بودن متن را جزئی از الگوریتم گوگل پاندا میدانستند. درحالیکه گوگل اخیرا اعلام کرده است که یک الگوریتم مجزا برای بررسی متن های کپی و شبه کپی دارد.

نکته ای که همه سئو کاران و کارشناسان گوگل در زمینه سئو روی آن توافق دارند. این است که الگوریتم های گوگل به سمتی حرکت می کنند. که بیشترین ارتباط میان واژه جستجو شده و سایت های به نمایش درآمده در نتایج جستجو وجود داشته باشد.

بنابراین در اختیار داشتن ابزاری که به ما کمک کند که بتوانیم سایت خود را از دید گوگل بررسی کنیم میتواند قدم بزرگی در زمینه سئو سایت به حساب بیاید.

وقت و هزینه خود را صرف روش های غلط سئو نکنید

در این مقاله چند ابزار آنالیز سئو سایت معرفی میگردد که به کارگیری آنها منجر به افزایش سریعتر رتبه سایت در گوگل خواهد شد.

 

آنالیز و تحلیل سئو سایت به چه صورت انجام میشود

 

1-    ابزار گوگل وب مستر

قیمت : رایگان

بیشتر موتورهای جستجو ابزاری برای آنالیز سایت در اختیار مالکان سایت ها می گذارند. گوگل هم از این امر مستثنا نیست. ابزار گوگل وب مستر ابزار رایگانی برای بررسی سایت میباشد. اگر هدف ما از آنالیز سایت این باشد که بخواهیم بدانیم گوگل چگونه سایت ما را مشاهده می کند. بهترین ابزار برای این منظور قطعا خود گوگل است. بنابراین ابزار وب مستر ابزاری است که همه مالکان سایت ها و سئو کاران باید از آن استفاده کنند.

مثال: در گوگل وب مستر ابزاری به نام Fetch as Google وجود دارد که به شما امکان میدهد که آدرس یک صفحه از سایت را وارد کرده و آن صفحه را از دیدگاه گوگل مورد بررسی قرار دهید. با کمک ابزار های وب مستر گوگل میتوان به اصلاح کد های سایت پرداخت.

ابزارهای متنوعی در سایت وب مستر گوگل وجود دارد که با آنالیز قسمت های مختلف سایت به ما برای اصلاح مشکلات سایت کمک می کنند. مثال ابزار PageSpeed Insights به ما امکان بررسی سرعت سایت در دو حالت جستجو از کامپیوتر و جستجو از موبایل را میدهد. با این ابزار طراحان سایت میتوانند مطمئن شوند سایت با سرعت مناسبی در اختیار کاربران قرار میگیرد.

اگر سرعت سایتی از 85 بالاتر باشد سایت سرعت مناسبی دارد.

 

ابزار Check My Links

 

2-    ابزار Check My Links

قیمت : رایگان

این ابزار که به صورت یک افزونه بر روی نرم افزار گوگل کروم Google chrome نصب میشود به شما این امکان را میدهد که لینک های داخلی و خارجی سایت را کنترل کنید.

با کمک این ابزار میتوانید لینک های شکسته را یافته و قبل از آنکه سایت را تبیلغ کنید این لینک ها را اصلاح کنید. سایتی مانند ویکی پدیا را تصور کنید که در هر صفحه ممکن است چند صد لینک داشته باشد. با کمک این ابزار میتوان از سلامت بودن تمام این لینک ها اطمینان حاصل کرد.

 هنگامیکه سایت را با این ابزار چک می کنید لینک های سالم با رنگ سبز و لینک های شکسته با رنگ قرمز هایلایت می شوند.

 

ابزار Moz Pro Tools

 

3-    ابزار Moz Pro Tools

قیمت: ماه اول رایگان، سپس امکان انتخاب بین طرح های مختلف از 99 دلار تا 599 دلار

سایت MOZ ابزار آنالیز حرفه ای خود را به عنوان ابزاری همه کاره برای گسترش و توسعه سایت های تجاری معرفی کرده است. با کمک این ابزار میتوان ویژگی های سئو سایت را مورد بررسی و آنالیز دقیق قرار داد. با توجه به ابزارهایی مانند  Crawl Test tool برای سنجش نحوه پردازش سایت توسط ربات ها و ابزار RogerBot برای آنالیز بیش از 3000 لینک و ارسال یک گزارش کامل از آنالیز سایت به ایمیل میتوان گفت که ابزار Moz Pro Tools ابزاری است که برای حرفه ای ها طراحی شده است.

ابزار های Moz Pro Tools به شما در یافتن مطالب کپی، ریدارکتهای مشکل دار و... کمک می کنند.

 

ابزار HubSpots Website Grader

 

4-    ابزار  HubSpot's Website Grader

قیمت : رایگان

در سال 2007 سایت HubSpot  ابزاری به نام Website Grader را برای آنالیز ویژگی های سئو سایت ها ارائه داد. با توجه به تغییرات فراوان قوانین سئو این سایت نسخه کاملتری از این ابزار را ارائه داده است.

Website Grader یک ابزار آنالیز آنالین است که گزارش های خود را بر اساس عوامل ذیل ارائه میدهد:

 • کارایی Performance: اندازه صفحات سایت، تعداد درخواست های ارسال شده به سرور،سرعت و مواردی مانند اینها را بررسی می کند.
 • قابلیت کار بر روی موبایل Mobile Readiness : کنترل ریسپانسیو بودن سایت و درست نمایش داده شدن اطلاعات سایت بر روی موبایل
 • بهینه سازی SEO: آیا سایت به سادگی توسط موتورهای جستجو یافت میشود. آیا کاربران و موتور های جستجو میتوانند براحتی به سایت دسترسی داشته باشند. عواملی مانند عنوان صفحه و توضیحات صفحه در این قسمت پردازش می شوند.
 • امنیت Security :کنترل گواهی نامه های SSL، کنترل اعتبار و امنیت سایت برای کاربرانی که قصد ورود اطلاعات شخصی در سایت را دارند در این بخش انجام میشود.

 برای کار با این ابزار کافیست که آدرس دامنه سایت و آدرس ایمیل خود را وارد کنید. این ابزار به سایت شما نمره ای از 1-100 خواهد داد و توضیحات هم در گزارش برای وضعیت سایت ارائه میشود.

دسترسی به ابزار: https://website.grader.com/

 

ابزار Woorank

 

5-   ابزار Woorank

قیمت : رایگان برای 14 روز سپس بر اساس پلن انتخابی از 49 دلار تا 149 دلار 

ابزار Woorank یک ابزار آنالیز پرقدرت است که قابلیت های بهینه سازی سایت را به شما نشان میدهد. این ابزار به بررسی قابلیت های ابتکاری موجود و نحوه عملکرد در شبکه های اجتماعی، قابلیت های اجرایی سایت و... میپردازد.

 

گزارش های Woorank شامل موارد زیر میشود:

 • چک لیست فعالیت های بازاریابی
 • سئو
 • موبایل
 • کارایی
 • تکنولوژی
 • شبکه های اجتماعی
 • جستجوی محلی
 • کاربران سایت

سایت Woorank به شما امکان دانلود گزارشات را میدهد تا بتوانید راحتتر بر روی اصلاح مشکلات سایت تمرکز کنید.

دسترسی : https://www.woorank.com/

6-   ابزار Screaming Frog SEO Spider

قیمت : نسخه LITE رایگان است و محدودیت هایی دارد. نسخه حرفه ای سالانه 160 دالار هزینه دارد.

ابزار Screaming Frog  ربات هایی را برای پردازش سایت ارسال میکند تا بتوانید مشکلات سئو سایت را بیابید. این نرم افزار بسیار ساده طراحی شده است. این ابزار برای بررسی سایت های بزرگ زمان زیادی میخواهد و ممکن است حتی چندین روز برای بررسی یک سایت زمان لازم داشته باشد.

این ابزار با کمک جاوا اسکریپت به بررسی سایت میپردازد و نتیجه حاصل را میتوان با فرمت های متنوعی ذخیره و استفاده کرد.

دسترسی : http://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider

 

ابزار Founds SEO Audit Tool

 

7-   ابزار Found's SEO Audit Tool

قیمت : رایگان

ابزار Found's SEO Audit Tool مشکلات سئو سایت را یافته و گزارش میدهد. با رفع این مشکلات براحتی میتوانید از رقبای خود در صفحه نتایج جستجو پیشی بگیرید.

 

برای کار با این ابزار کافیست که آدرس سایت خود را در نوار ابزار مخصوص اینکار وارد کنید و سپس گزارشی در سه بخش به شما نمایش داده خواهد شد.

 • مشکلات تکنیکی Technical issues : وجود چند آدرس برای یک صفحه، عدم وجود نقشه سایت SiteMap، از جمله مواردی است که در این بخش تحلیل میشود.
 • مشکلات محتوا Content issues : بررسی کلمات کلیدی و سایر موارد موثر بر محتوا
 • آنالیز لینک های خارجی External link analysis: در این قسمت کیفیت لینک های خارجی سایت بررسی می شود.

شما میتوانید گزارش این ابزار را بصورت PDF دانلود کنید.

دسترسی : https://www.found.co.uk/seo-tool

 

8-    ابزار Remove'em

قیمت : 249 دلار برای هر دامنه یا 99 دلار در ماه

آیا ناگهان با افت رتبه مواجه شده اید و گمان میکنید که فعالیت های داشته اید که ممکن است از نظر گوگل سئو کلاه سیاه محسوب شده باشند. مثلا در کامنت سایت ها لینک درج کرده اید.

لینک های غیر مرتبط یکی از مخربترین راهکارهای سئو به شمار میروند.

با کمک ابزار Remove'em میتوانید لینکهای مضر را یافته و حذف کنید.

اگر سایتی که در آن لینک غیر مجاز قرارداده اید امکان حذف لینک را به شما نمیدهد به آدرس https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main مراجعه کنید. اگر سایت خود را در وب مستر گوگل ثبت کرده باشید. میتوانید براحتی در این قسمت لینک هایی که برای سایت شما مضر هستند را حذف کنید.

اگر در وب مستر عضو نیستید براحتی میتوانید بصورت رایگان در آن عضو شده و سپس از این ابزار استفاده کنید.

دسترسی : https://www.removeem.com/

 

9-    ابزار Varvy's SEO Overview Tool

قیمت: رایگان

این ابزار اطلاعات کاملی از قدرت دامنه، لینک ها، سئو تصاویر، تعداد شبکه های اجتماعی،تعداد Mentions در شبکه های اجتماعی(افراد میتوانند در پست های خود فردی را خطاب قرار دهند که به این عمل Mentions گفته میشود )، تکنیک های سئو، سرعت صفحه و... را در اختیار کاربر قرار میدهد.

برای دسترسی به این ابزار آدرس https://varvy.com/tools/ را در مرورگر خود وارد کنید. گزارش این ابزار در عرض چند دقیقه آماده میشود. با وجود سرعت بالا این ابزار تقریبا کلیه عوامل موثر بر سئو را کنترل و گزارش میدهد. بعد از پایان بررسی سایت نکات مثبت سایت با رنگ سبز، نکات منفی با رنگ قرمز و مواردی که نیاز به اصلاح دارند با رنگ زرد نمایش داده میشوند.

 

مقالات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

برای سفارش سئو سایت خود، همین الان کلیک کنید.