متا تگ توضیحات

متا تگ چیست؟

متا تگ ها  المان هایی از HTML هستند که اطلاعاتی درباره صفحه وب را در اختیار موتورهای جستجو و کاربران قرار می دهند. این المان ها باید درون تگ Head قرار گیرند. در بخش هد دو المان متا تگ توضیحات و متا تگ عنوان قرار می گیرند.

متا تگ توضیحات چیست؟

متا تگ توضیحات یک پاراگراف کوتاه است که در فایل HTML درج شده و توضیحاتی درباره محتوا ارائه میدهد. توضیحات متا می تواند در صفحه نتایج جستجو در زیر آدرس صفحه به نمایش در بیاید. به این حالت نمایش توضیحات متا، snippet هم گفته می شود.

چگونه توضیحات متا را برای سئو بهینه کنیم- مثالهایی از توضیحات متا

توضیحات متا هنگامی که خود یا کاربران لینک سایت را در سایر سایت ها و شبکه های اجتماعی به اشتراک میگذارید نیز به نمایش در می آید.

توضیحات متا را در کجا اضافه کنیم؟

متا تگ توضیحات همانطور که گفته شد درون تگ Head قرار دارد. نحوه نوشتن تگ توضیحات متا به این صورت است:

<head>
<meta name=”description” content=”Here is a precise description of my awesome webpage.”>
</head>

در CMS های مختلف بخشی برای درج توضیحات وجود دارد این بخش ممکن است عناوینی مانند "توضیحات، توضیحات مختصر و... " داشته باشد.

چرا توضیحات متا دارای اهمیت می باشد؟

توضیحات متا می تواند بر روی تصمیم مخاطبان کالا و خدمات شما تاثیر گذارد و آنها را به کلیک روی لینک سایت شما در گوگل یا شبکه های اجتماعی تشویق نماید. افزایش نرخ کلیک و افزایش ترافیک سایت در نهایت به افزایش تعامل کاربران با سایت می انجامد. بنابراین متن توضیحات باید جذاب و مرتبط با متن صفحه و نیاز کاربر باشد.

متا تگ توضیحات و اهمیت آن در سئو

شبکه های اجتماعی مختلف مانند فیس بوک، گوگل پلاس و... از متا تگ توضیحات برای نمایش لینک سایت و تبلیغ آن بهره می گیرند. می دانیم که در شبکه های اجتماعی کمپین ها باید بتوانند کاربران واقعی را به سایت جذب کنند. بنابراین متا تگ توضیحات یک ابزار مهم در کمپین های شبکه های اجتماعی است. در بازاریابی اصطلاحی به نام Call to action وجود دارد که می تواند به تشویق برای خرید یا تشویق برای انجام کاری ترجمه شود. در متا تگ توضیحات این فرصت وجود دارد که کاربر را برای کلیک روی عبارت مد نظر تشویق کنیم.
توجه به تولید محتوا برای جذب بیشتر مخاطب بسیار مهم است. محتوا را می توان با کمی ویرایش به صورت جذاب برای مخاطب عام تر تبدیل کرد. برای بهره بیشتر از متا تگ توضیحات در سئو باید محتوای سایت نیز برای دسته وسیع تری از کاربران جذاب باشد.
متا تگ توضیحات را به این صورت در تگ Head سایت قرار می دهند:
<meta name="description" content="improve your content">
گوگل ممکن است از متن متا تگ توضیحات برای صفحه نمایش نتایج جستجو استفاده کند. بنابراین تهیه یک محتوای جذاب و یک متن عالی برای متای توضیحات در ایجاد مخاطب از گوگل هم می تواند بسیار موثر باشد.

آیا متا تگ توضیحات عاملی در رتبه گیری سایت است؟

گوگل به صراحت اعلام کرده است که متا تگ توضیحات یکی از عوامل رتبه دهی به سایت نمی باشد. اما توضیحات با کیفیت به افزایش نرخ کلیک Click-through rate می انجامد و افزایش نرخ کلیک خود یکی از عوامل ارتقاء رتبه در گوگل و سایر موتورهای جستجو است.

چگونه توضیحات متا عالی بنویسیم ؟

هنگام تولید متن متا تگ توضیحات موارد زیر را مورد نظر داشته باشید:

کلمات کلیدی مطمئن شوید که توضیحات متا دارای کلمات کلیدی اصلی صفحه می باشند. اگر متا تگ توضیحات در صفحه جستجوی گوگل به کارگرفته شود این کلمات کلیدی بالد Bold یا برجسته خواهند شد.

جملات خود را خوانا و قابل درک انتخاب کنیداستفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در متا تگ توضیحات باعث ناخوانا شدن و نامفهوم شدن آن خواهد شد، با توجه به آنکه توضیحات متا بصورت ثانویه بر روی سئو سایت شما تاثیر می گذارد. نباید خوانایی و جذابیت متن را فدای به کارگیری کلمات کلیدی کرد.

به توضیحات متا بعنوان تبلیغی برای محتوای صفحه نگاه کنیدمتن توضیحات باید تا جای ممکن جذاب و مرتبط باشد. توضیحات باید با محتوای متن شما هم آهنگ بوده و تا جای ممکن کاربر را به کلیک کردن روی لینک مطلب ترغیب کند.

طولتعداد کاراکتر های متا تگ توضیحات باید بین 135-160 کاراکتر باشد. گوگل این عدد را جدیداً ارتقاء داده است. اگر تعداد کاراکتر ها بیش از این عدد باشد گوگل آن را در صفحه نتایج جستجو خواهد شکست.

نکته: اکنون توضیحات متا می تواند تا 300 کاراکتر هم باشد. اما باید به این نکته توجه داشت که گوگل مانند گذشته برای کلمات کلیدی متفاوت طول کاراکتر متفاوتی برای توضیحات صفحه جستجو میپذیرد. با کمی جستجو متوجه می شوید که در برخی کلمات کلیدی توضیحات بیش از 160 کاراکتر توسط گوگل شکسته شده اند. بنابراین همواره قبل از انتخاب طول کاراکتر توضیحات خود کلمه کلیدی را در گوگل جستجو کنید و تعداد مجاز کاراکتر برای توضیحات متا را تعیین نمایید.

توضیحات متا تکراری در صفحات خود به کار نبرید: گوگل صفحاتی که متا تگ کپی داشته باشند را ممکن است از صفحه نتایج جستجو حذف کند. اگر تعداد متا تگ های توضیحات کپی شده در سایت زیاد باشد کل سایت ممکن است  با پنالتی روبرو شود.

از rich snippets استفاده کنید: ریچ اسنیپت rich snippets ها با افزودن اطلاعات به لینک سایت شما در صفحه نتایج جستجو به افزایش بازدید سایت شما کمک می کنند. سعی کنید از اطلاعات گرافیکی مانند ستاره برای نظر کاربران، فیلم و عکس و مانند اینها در این بخش استفاده کنید.

همچنین بخوانید
با تکنیک های برتر SEO 2023 در سئو24 آشنا شوید و آن را در استراتژی سئو قرار دهید و ترافیک وب سایت را به حداکثر برسانید:E-E-A-T، محتوای مفید و اعتبار نویسنده.
ChatGPT چیست و چرا سئوکاران باید به آن اهمیت دهند؟ چت ربات مبتنی بر هوش مصنوعی چگونه کار می کند و چه کارهایی می تواند انجام دهد؟ این مطلب از سئو24 را بخوانید.
در این مطلب از سئو24 به اهمیت لینکسازی داخلی، تکنیک ها و بهترین شیوه های لینکسازی داخلی برای سئو در سال 2023 نگاهی بیندازید.
الگوریتم Product Review یا بررسی محصول چیست؟ به‌روزرسانی های الگوریتم پروداکت رویو، تاثیر آن بر سایت و نحوه نوشتن پروداکت رویو باکیفیت را در سئو24 بخوانید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

برای سفارش سئو سایت خود، همین الان کلیک کنید.