وضعیت ایندکس صفحات در گوگل را با وبمستر تولز بررسی کنید

وضعیت ایندکس صفحات در گوگل را کنترل نمایید.

وضعیت ایندکس صفحات در گوگل

تا کنون به مطالبی که گوگل طبق روال طبیعی خود آنها را ایندکس می کند اندیشیده اید؟ معمولا افراد حجم ترافیک سایت خود را تحلیل می کنند یا بیشتر به قسمتی می پردازند که تمایل دارند از طریق آن بازدیدکننده را به سمت سایت خود جلب کنند. غافل از آنکه بیشترین نتیجه از قسمت هایی حاصل می شوند که به حجم ترافیک بازدید کننده مربوط نیست.

مهم تر از آن ، آیا شما تنها مطالب خاصی را در صفحات مشخص بررسی کرده و بهینه سازی می کنید؟ یا مطالب تکراری را با آدرس های مختلف ایجاد کرده اید؟ باید توجه داشته باشید که این اقدامات به هیچ عنوان ایده آل کاربر نیست و وی را از هدف دور می سازد.

اهمیت ایندکس صفحات مختلف در چیست؟

  • موتور جستجو دقیق ترین محتوای شما را نمایش دهد.
  • زمانی که شما بدانید کدام مطالب در نتایج جستجو نمایش داده می شوند می توانید بهترین بهره را از خزنده ی گوگل ببرید ، به این ترتیب که با ایجاد محتوای ارزشمند در جایگاه مناسب خزنده به محض ورود به سایت به اطلاعات مطلوب دسترسی پیدا می کند.
  • تجزیه و تحلیل دقیق محتوا و بررسی اثرات آنها در نتایج ، اطلاعات با ارزشی را به دست می دهد.

آنالیز وضعیت ایندکس صفحات در گوگل

از طریق حساب کاربری گوگل وبمستر تولز خود ، در ابتدا گزینه ی عبارت جستجو (search queries) را انتخاب کرده ، سپس صفحات برتر (top pages) را انتخاب کنید.

بهتر است گزارش کامل سه ماهه را به جای یک ماهه مشاهده کنید. از این طریق در لیست آدرس ها تعداد آدرس های قابل مشاهده معمولا یک و نیم برابر حالت یک ماهه است.مثلا ممکن است با مشاهده ی ۱ماه ۲,۰۰۰ URL در لیست باشد در صورتی که با انتخاب گزارش کامل سه ماهه به ۳,۰۰۰ URL افزایش می یابد.

سپس این لیست را به صورت اکسل دانلود نمایید.

با نمایش وضعیت ایندکس صفحات به صورت نمودار بررسی گزارشات با سرعت بیشتری انجام می گیرد.

نمودار وضعیت ایندکس صفحات

بررسی جدول

هم اکنون لیستی در قالب اکسل دارید که بر اساس آدرس ها مرتب شده است. این لیست به شما امکان اقدامات متفاوتی را می دهد، برای مثال مرتب سازی براساس حروف الفبا که به این ترتیب شما می توانید به راحتی مطالبی که ایندکس شده اند و در نتیجه ی جستجو نشان داده می شوند را بیابید.

  • آیا مطالبی وجود دارند که در این لیست از قلم افتاده باشند؟ آیا این مطالب همان بخش هایی هستند که باید تمرکز بیشتری روی آن داشت؟
  • آیا مطالبی هست که جستجوگر نباید آنها را ببیند و هنوز متا تگ آنها حذف نشده است یا بر عکس ، مطالبی که باید توسط جستجوگر دیده شوند اما متا تگ آنها کامل نیست؟ این بخش ها ممکن است از نظر گوگل بخش های بی ارزش تلقی شوند و از دید جستجوگر دور بماند. یا بخش هایی که مورد نظر نیستند به عنوان صفحه فرود در نتیجه ی جستجو ها دیده شوند.
  • آیا خطایی در قالب صفحات هم نام و محتوای تکراری دریافت کرده اید؟
  • آیا محتوایی با رنکینگ بالا در قالب PDF یا DOC دارید که در گزارش های آنالیتیکز به علت فرمت آنها نمایش داده نمی شود؟ آیا لازم است این فرمت ها به شکل کدهای HTML تبدیل شوند؟
  • آیا آدرس سایت شما با پیشوند www و بدون این پیشوند مجزا نمایش داده می شود؟
  • آیا صفحات یا پوشه ای در این لیست می بینید که نسخه ی آن قدیمی باشد؟ ممکن است گاهی این صفحات به جای اینکه از مسیر ۳۰۱ به نسخه ی جدید هدایت شوند از مسیر ۳۰۲ هدایت شوند. شاید مسیر ۳۰۲ نیز به رتبه بندی سایت صدمه نزند اما همواره مسیر اصلی و مناسب سئو مسیر ۳۰۱ برای تغییر آدرس هاست.

بررسی وضعیت ایندکس در بینگ

ما وضعیت ایندکس در گوگل را بررسی کردیم اما بررسی وضعیت سایر موتورهای جستجو نیز مهم است. گاهی بینگ شرایط متفاوتی را نسبت به گوگل ایجاد می کند.در ابزار مدیریتی بینگ (بینگ وبمستر تولز) نیاز است اول صفحه مربوط به گزارش ترافیک سایت را بررسی نمایید.

ما در این بخش می توانیم گزارش ۶ ماهه ای از وضعیت سایت را بررسی کنیم در صورتی که در ابزار مدیریتی گوگل این امکان برای بازه ی ۳ ماهه امکان پذیر است. (البته گزارش های ۳ماهه بیشتر توصیه می شود چرا که در فاصله ی زمانی ۶ ماه معمولا تعداد تغییر مسیرهای ۳۰۱ به مراتب بیشتر است.)

بهتر است خروجی اکسل این گزارش را نیز تهیه کنید ، چرا که می توانید نتایج آن را با نتایجی که از گوگل دریافت کرده اید مقایسه کنید. به این ترتیب به راحتی می توانید شباهت ها و تفاوت های آنها را به وضوح ببینید. اگر بتوانید این داده ها را به خوبی تفکیک کنید می توانید داده های مربوط به ایندکس صفحات را از زوایای مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار دهید و نتایج مطلوب آن را در پوشه ای ذخیره کنید.

ابزار مدیریتی بینگ نیز گزراشات مفیدی از وضعیت سایت در اختیار قرار می دهد

بررسی گزارشات بینگ

نتیجه گیری

در گذشته تنها راه بررسی وضعیت ایندکس صفحات جستجوی آدرس به طریق “:site” بود ، و مدیران سایت می بایست هر صفحه ای را که در گوگل یا بینگ ایندکس شده بود به صورت جداگانه از نظر محتوایی بررسی می کردند. با گذشت زمان این موتورهای جستجو با ارائه ی ابزارهای مدیریتی موجب شدند تا بتوانیم اطلاعات دقیق تری در مورد وضعیت ایندکس صفحات به دست آوریم.

با توجه به مطالب فوق در می یابیم که موتور های جستجو هر روز ما را بیش از پیش برای رسیدن به هدف خود یاری می کنند ، پس لازم است ما نیز برای تشکر از آنها مطالب خود را بهبود ببخشیم و محتوایی تولید کنیم که بازدیدکنندگان به دنبال آن هستند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز:

دیدگاه کاربران
محمد
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

مطلب خوبی بودنمیشه صفحاتی که با عث پایین آوردن رتبه سایت میشه رو هم از این ابزار پیدا کرد؟با تشکر

سئو 24
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

سلامخیر، رتبه صفحه به عوامل مختلفی بستگی داره که برخی از پارامترهای آن از طرف گوگل محافظت شده و در اختیار عموم قرار نمیگیرد.

ali
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

سلام و احترام:من مشکلی هست مدتیه پیدا کردم و اون اینکه مدتیه هر چی پست میدم در سایت ورودی از مطالب جدید دارم اما میزان ایندکس مطالب در گوگل رو میزنه صفر و مدتیه که به شدت ایندکس افت پیدا کرده.ورودی دارم از مطالب جدیدی که پست میکنم اما ایندکس صفر مینویسه و تعداد کل ایندکسهام هم هیچ تغییری نمیکنه و اضافه نمیشهمیخواستم بدونم مشکل از چیه و اینکه آیا قابل اصلاحه؟در ضمن سایت هم چک کردم در پنالتی گوگل نبودممنون میشم راهنمایی کنید.باتشکر از شماخواهشا به ایمیلم پاسخ بدین چون فرم تماس با ماتون خراب بود

سئو 24
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

حذف کردن صفحات سایت می تواند به وضعیت سئو شما لطمه وارد کنید. برای اینکه با مشکلی مواجه نشوید می توانید از ابزار remove url استفاده کنید یا در روبات.تکست تنظیمات لازم را انجام دهید.

گوشی موبایل
ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

سلام ممنون از مطلب پر بارتون خواستم بپرسم اگه تو گوگل وب مستر Crawl Errors داشته باشیم چطور میشه این ارور ها را حذف کرد ممنون میشم پاسخ بدید اخه من چند تا صفحه داشتم پاکشون کردم و دیگه نمیخوام داشته باشمشون ولی گوگل گیر داده بهشون

برای سفارش سئو سایت خود، همین الان کلیک کنید.